Aké sú MOJE DETI? Záleží na UHLE POHĽADU.

„Sú to také úplne normálne deti. Robia nám radosť, kričia a samozrejme sa niekedy aj pobijú. Ja ich však vnímam epicky.“

Je skoré ráno. Pozerám sa na Kriváň a na vychádzajúce zlatooranžové slnko. Je to nádherný pohľad. Krajším je pre mňa už len pohľad na moje tri deti. Toľko výnimočnosti a jedinečnosti pokope! Nikdy by som si nepomyslela, že budem tak nevýslovne šťastná. Naplnená toľkou láskou, sprevádzaná a učená ich osobnosťami. Sú plodmi skutočnej lásky muža a ženy.

„Moje deti sú učiteľmi môjho života“

Nikdy ma nik nenaučil viac. Tá podobnosť a tá rozdielnosť. Rovnaká výchova, rovnaký prístup a pritom každé dieťa je iné. Individualita. Taký vzácny a pravdivý pojem.

Adrián „Epický“, 8 rokov

Prvé, čo mi napadne, je jeho energia, nadanie a charizmatická osobnosť. Vedec a umelec. Obdivujem ho a najviac v ňom vidím seba. Keď sa narodil, bol veľmi náročné bábätko. A vlastne je náročný stale, no vôbec mi to nevadí. Milujem ho, rešpektujem a myslím, že mu rozumiem tak ako nikto iný na tomto svete. Dokázala som zaujímavú vec. Napojiť sa na neho tak, že niekedy presne viem, čo povie alebo čo urobí. Alebo čo mám urobiť ja, aby nám to spolu fungovalo. A keď to s ním nezvládam, viem, že je to len moje zlyhanie. Venovala som mu málo pozornosti, avšak niekedy by ani more pozornosti nestačilo. Presne viem, čo na neho platí – láska, objatie, komunikácia a porozumenie. Skloniť sa a povedať: „Ľúbim Ťa, si výnimočný. Si môj prvorodený syn.“ Keď zaspávame, drží ma za ruku, za bruško (pamätá si aj prenatálne obdobie) a ovoniava moje vlasy. Tie svoje si necháva dlhé, pretože ako sám vraví: „pestuje tak svoju intuíciu“.

Sofia Ema „Cute“, 5 rokov

Skutočná zlatovlasá princezná, spôsobom aj výzorom. Umiernená, pokojná a láskavá. Po kom to dieťa je? Len tak si pláva životom s ľahkosťou a s úsmevom. Často si vystačí sama, je nenáročná na výchovu. Je dôkazom toho, že kontrasty existujú. Aj keď sa vraví, že všetko nie je čiernobiele, tak ona s bratom tvoria tento kontrast dokonale. Sú ako čierna a biela. Sofia rada tancuje, porozpráva sa aj sama so sebou a hoci pôsobí veľmi nenápadne, vo svojom vnútri je veľmi istá a sebavedomá. Narodila sa a ostala na mojej hrudi. Vďaka tomu viem, že sa na ňu nemusím toľko sústrediť. Jednoducho na podvedomej úrovni cítim, že je všetko v poriadku. Narodila sa pokojne a s vnútorným pokojom aj vyrastie.

Gabriel „Borec“, 3 roky

Už ste ho videli? Je to anjel menom, telom, aj dušou. Dlhé zlaté kučeravé vlásky dotvárajú čaro okrúhlej roztomilej tváričky. Použijem slová z nášho pôrodného príbehu: Keď sa narodil, stal sa zázrak. Zasiate semienko vyrástlo a zrodilo sa, aby urobilo jednu ženu – matku ešte šťastnejšou. Narodil sa, aby ukázal, že všetko je možné. Bol veľmi spokojné bondingové bábätko. Na začiatku síce nepoložiteľné, no s mojim prijatím tejto potreby veľmi rýchlo odpútané. Veď jeho mamina bola skúsená, sebavedomá a sebaistá. S týmto prišiel na tento svet a začal ho tak aj spoznávať. Učí sa veľmi rýchlo, ničoho sa nebojí a veľmi mi dôveruje. Z dobručkého anjelika sa postupne stáva zdravo priebojný chlapec s iskrou v oku a s odvahou vojaka. Akcia je jeho krédom.

Zaujímavé, že? Moje deti ma naučili, že každý jeden tvor na tejto zemi je výnimočný a zaslúži si rovnakú pozornosť a lásku. Aj keď nie je vždy ľahké sprevádzať tieto tri úžasné bytosti na ich ceste životom. Občas to bolo aj peklo. Ale už som sa naučila byť v raji. Vlastne ma tam doviedli moje tri deti a za túto prekrásnu cestu plnú poznania a lásky im úprimne ďakujem.

Chcete aj vy zažiť svoj raj? Tu je pár mojich tipov ako zvládnuť zdanlivo nezvládnuteľné situácie (keď dieťa kričí, nezvláda svoje emócie, lomcuje s ním hnev, zdá sa, že neposlúcha), kedy sa matka sa cíti v koncoch:

– Zachovajte pokoj a pomôžte svojmu dieťatku prekonať náročné emócie tak, že ich uznáte (v bezpečí a s láskyplnou náručou).

– Nehovorte na dieťa z výšky, pokúste sa dosiahnuť rovnocenný očný kontakt.

– Neopakujte dookola zákazy a slová začínajúce na „ne-“.

– Stále kričí? Je to v poriadku – je predsa v bezpečí.

– Prečo to robí? Pre nedostatok pozornosti? Z nudy? Alebo len potrebuje skúmať? Všetky odpovede máme v sebe a vďaka nim dokážeme náročné situácie spolu s dieťaťom vyriešiť.

– Zvládli ste to? Gratulujem maminka, už si späť v raji 🙂

Adrián, Sofia Ema a Gabriel sú detičky vychovávané kontaktne. Všetky boli dojčené spolu 8 rokov na požiadanie a nosené podľa potreby, bez obmedzovania dĺžky a frekvencie. Adrián sa dojčil 4 roky, Sofia Ema 3 roky s oboma bratmi v tandeme a Gabriel 2 roky aj so svojou sestrou. Dĺžku dojčenia ovplyvnili udalosti z pôrodov a praxe po nich. Alfou a omegou pre mňa ako matku je maximálny rešpekt k biologickým a psychickým potrebám mojich detí, čo sa mi už milionkrát vratilo. Stále spíme všetci spolu a s manželom ich vedieme prirodzeným spôsobom. Sme šťastná rodina.

www.matersky-raj.adrianakralova.sk

6 myšlienok na “Aké sú MOJE DETI? Záleží na UHLE POHĽADU.

 1. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Great blog and great style and design.

 2. I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on some general things,
  The site style is wonderful, the articles is really excellent : D.

  Good job, cheers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *