Ako nosiť dieťa v zime?

Máte obavy zo zimného nosenia? Možno sa to zdá zložitejšie, než to v skutočnosti je. Pár šikovných pomôcok, a aj nosenie v chladnejších mesiacoch bude hračkou. Ako na to?

Každé ročné obdobie má svoje „nosičské“ špecifiká. Zatiaľ čo v lete riešime ako sa potiť menej a zakryť aspoň tie najnutnejšie partie, s príchodom veternej jesene a chladných zimných dní naopak väčšinu mamičiek zaujíma ako zabezpečiť, aby bolo bábätko v teple.

Je dobré myslieť na to, že šatka alebo nosič na bábätku predstavujú ďalšiu vrstvu látky, a teda ich treba počítať ako vrstvu oblečenia. Čím je bábätko mladšie, tým intenzívnejšie by ste ho mali nosiť na svojom tele, a teda pod svojim oblečením. Staršie (hlavne chodiace) deti môžete nosiť na svojom vonkajšom oblečení, a teda k ich noseniu nepotrebujete žiadnu špeciálnu výbavu.

Ak však dieťa nemáte v pláne púšťať vonku z nosiča, dajte si ho radšej na telo – môže sa tak pohodlne dojčiť, navyše nosenie bez detskej bundy či overalu je pre dieťatko omnoho príjemnejšie.

Základné pravidlá nosenia

IMG_3833uprDieťatko oblečte naľahko, tak ako obliekate seba. Napríklad jedna vrstva – body s dlhým rukávom a nohavice, zadoček zohrieva plienka, na nohy môžete pridať hrubé ponožky alebo nosičské topánočky.

Uviažte si dieťatko do šatky alebo nosiča a teraz pridajte ďalšiu vrstvu – sveter, nosičskú mikinu a následne nosičskú bundu alebo ochrannú kapsu a kabát či bundu. Je vhodnejšie mať viacero tenších vrstiev, ktoré máte na sebe spolu s bábätkom, aby ste si ich mohli podľa potreby odoberať (alebo pridávať). Ak napríklad vojdete do obchodu, bude vám rýchlo teplo, preto je dobré môcť si niečo odložiť a nerušiť pritom spiace bábätko. Preto si dieťa uväzujte pod sveter, nie na sveter.

Nezabúdajte, že pri pohybe produkujete teplo, a tak zohrievate seba i dieťatko.

Musím mať nosičské doplnky?

Nie, nemusíte. Možno vám je dobrá aj vaša stará bunda a s malým bábätkom ju pohodlne zapnete. Tiež môžete využívať teplé šály a iné bežné kusy oblečenia, ktoré chránia hlavu, krk a dekolt, hlavne ak pri nosení aj dojčíte.

Ak však nosíte intenzívne, je vhodné do dobrého nosičského vybavenia investovať, nosiť budete aj dve zimy (bez ohľadu na ročné obdobie, v ktorom sa dieťa narodilo), a ak plánujete aj ďalšie deti, využijete ich aj pri nich. Keď kúpite kvalitu, nielen vám dobre poslúži, ale následne môžete za slušnú sumu bundu a ostatné doplnky predať.

Bundy

IMG_3794uprNosičské bundy (podľa typu) umožňujú nosenie dieťatka vpred, a ak majú zips aj na chrbte, umožňujú aj nosenie vzadu, čo je ideálne na jesenné a zimné prechádzky vonku. Bunda sa rozširuje pomocou vsadky, ktorá sa uchytáva zipsami – ak poznáte šikovnú krajčírku, môže vám takúto vsadku ušiť aj do vašej bežnej bundy.

Dobrá bunda vám poskytuje však omnoho viac – napríklad nastavenie spodného obvodu pomocou bŕzd a gumičiek, aby vám odspodu pod bundu nefúkalo, alebo šikovnú kapucňu, či ochranu krku. Dieťatku samozrejme poskytuje dobrú ochranu, aj pri nosení v bunde by ste mali mať neustále prehľad o tom, ako sa dieťatku darí, či môže voľne dýchať a či mu nie je teplo (alebo zima).

Hľadajte vychytávky

Ako ochrániť seba i dieťatko pred vetrom a nepriaznivým počasím? Napríklad špeciálne ušitou kapucňou, ktorá má dva dlhé pásy, po každej strane jeden, s dvomi úrovňami suchých zipsov na zapnutie a zakrytie krku a dekoltu. Je to veľmi praktické. Práve, ak máte bábätko pod bundou a zapnete si tieto dva pásy, nebude Vám fúkať na krk, ani dekolt. Ak chcete, kapucňu si jednoducho odzipsujete a bundu nosíte bez nej.

Ochranné kapsy

zuzkauprOchranná kapsa sa dá univerzálne použiť ako na šatku, tak aj na nosič, pretože sa upevňuje na telo nosiaceho nezávisle od typu nosiča. Zvyčajne sa pomocou dvoch tenkých popruhov uviaže cez ramená na chrbte. Jej výhodou je, že ju môžete skombinovať s veľkým svetrom, akoukoľvek bundou alebo iným kúskom oblečenia, dieťatko a aj vy máte neustále ochranu.

Na trhu nájdete mnoho rozličných káps od flísových až po softshelové nepremokavé modely. Niektoré sú opatrené vreckami a kapucňami, v zásade však bábätko má vždy pri nosení vonku čiapočku (alebo kuklu) a je chránené buď límcom alebo ďalším kusom oblečenia. Kapsa sa dá nariasiť na spodnom obvode, čím chráni dieťa i nosiaceho odspodu a zároveň má v hornej časti nastaviteľný obvod, čím poskytuje ochranu hlavy. Výhodou je zvýšený límec, ktorý chráni pred vetrom a chladom. Ide o lacnejšiu nosičskú pomôcku, zhruba okolo 30e.

Náš tip:

Prečo softshell? Lebo je nepremokavý a odolný aj voči vetru. Ak je vnútorná vrstva z flísu, máte istotou, že bude dieťatko (a vy tiež) aj v teple. Fotonávod na uviazanie kapsy nájdete TU.

Tunel na nosenie

kuklaTunel je pomôcka, ktorá podobne ako kapsa chráni telo nosiaceho a oblieka sa na uviazané dieťatko na telo nosiaceho. Teplo a ochranu poskytuje podľa druhu použitého materiálu.

Topánky, kukly, ochrana

V chladnom počasí oceníte pri nechodiacich deťoch teplú ochranu nožičiek. Zatiaľ čo pri veľmi malom bábätku pohodlne schováte nožičky do tepla a postačia aj hrubšie ponožky, pri väčšom dieťatku je vhodné siahnuť po topánočkách, ktoré zakryjú celé predkolenie a je možné ich efektívne upevniť tak, aby dieťatku nepadali z nožičiek – zvyčajne pomocou gumičky a brzdy.

Na trhu je dostupného mnoho rozličného funkčného oblečenia na nosenie i do zimných mesiacov celkovo, stačí si len vybrať. Ponuka je skutočne pestrá.

Ako nosiť a dojčiť?

Keď sa dieťatko potrebuje upokojiť, uspať alebo aj výdatne nadojčiť vonku, je vhodné, ak budete pripravená. Praktické je oblečenie s väčším výstrihom, ktoré vám umožní jednoducho uvoľniť a vybrať prsník, hornú časť dekoltu môžete chrániť nákrčníkmi a kuklami kombinovanými s nákrčníkmi či už štrikovanými alebo flísovými. Tiež vynikajúco poslúžia šatky, ktoré chránia krk, avšak ponúkajú dobrý prístup k prsníkom.

Aj nosenie v zimných mesiacoch môže byť príjemné. Podeľte sa so svojimi trikmi aj vy!

Nosičské mikiny a nosičské bundy a omnoho viac nájdete u nás na stránke Kengurky.

Zdroj: http://pohodoverodicovstvo.sk

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

2 myšlienky na “Ako nosiť dieťa v zime?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *