Ale moje bábätko sa vôbec neprisáva!

Ak sa bábätko neprisáva, riešením nie je klobúčik ani fľaša s odstriekaným mliekom.

Pri niektorých bábätkách sa stane, že sa neprisávajú. Niektoré sa neprisávajú v prvých dňoch po pôrode (môže to byť v súvislosti s epidurálnou analgéziou, odsávaním úst po pôrode kliešťovým pôrodom, neuskutočnením kontaktu koža na kožu, separáciou od matky, nútením na prsník), iné sa najprv prvý deň či dva prisávajú, ale potom začnú mať s prisaím problémy, pretože dostanú fľašu alebo cumlík. Niekedy sa bábätká prestanú prisávať po podaní klobúčika alebo po tom, čo sa matke bolestivo nalejú prsia na 3. – 4. deň po pôrode. Ak sa bábätko neprisáva, nesnažte sa o to, aby ste ho dostali na prsník aj za cenu, že použijete klobúčik. Skúste odolať pokušeniu kŕmiť bábätko odstriekaným mliekom z fľaše. Prekonať obdobie, keď sa bábätko neprisáva, nie je vôbec jednoduché. Môžete mať pocit, že vás bábätko jednoducho odmieta ako matku. Po pár dňoch neprisávania môžete mať pocit, že sa to už nikdy nezlepší, že sa bábätko nikdy neprisaje.

Od okolia môžete počúvať, že máte prestať trápiť seba aj dieťa. Preto vám pomôže myšlienka, že takmer každé bábätko sa nakoniec prisaje, ak vydržíte a budete trpezlivá. Počas tohto náročného obdobia budete potrebovať každodennú pomoc a podporu. Keď sa bábätko neprisáva, majte ho čo najviac v kontakte koža na kožu, čo najviac ho noste v nejakom nosiči, vezmite ho k sebe do postele. Bábätko nemôžete donútiť, aby sa prisalo. Môžete mu však ukazovať, aké je to príjemné, keď je pri vás, a tým ho k prisatiu prilákať. Okrem fyzického kontaktu ej pre prisatie rozhodujúca čo najlepšia tvorba mlieka. Keď sa bábätko neprisáva, urobte všetko pre to, aby ste zvýšili tvorbu mlieka, odstriekajte si ho (minimálne 8 krát za deň po 20 minút, z toho aspoň raz v noci) a kŕmte ním bábätko. Zároveň sa snažte naučiť, ako správne držať bábätko pri dojčení (napríklad nácvikom na bábike) a naučte sa s bábätkom správne manipulovať. Naučte sa, ako pripraviť bábätko na prisatie prsníka tým, že ho chvíľku pred vyskúšaním prisatia budete kŕmiť cievkou po prste. Pri pokusoch o prisávanie by vám mala pomáhať poradkyňa pri dojčení. Skúste bábätko prisávať, keď je v polospánku, a vtedy, keď ešte nie je zúfalo hladné. Počas každého dňa dajte bábätku na prisávanie veľa príležitostí. Neponáhľajte sa, majte trpezlivosť. Príde deň, keď sa vaše bábätko prisaje.

Takmer každé bábätko sa nakoniec prisaje. Obzvlášť medzi 4. – 8. týždňom po pôrode je vysoká pravdepodobnosť, že sa prisaje aj to bábätko, ktoré sa dovtedy neprisávalo. Podmienkou je dobrá tvorba mlieka, ktorú treba v medziobdobí udržiavať.

Kŕmenie po prste, na ktorom je cievka, je len dočasný nástroj na to, aby sa bábätko prisalo na prsník. Nie je to spôsob ako ho dlhodobo kŕmiť.

Čo môžem urobiť?

1.) zabráňte vzniku tejto situácie správnym začiatkom
2.) majte bábätko čo najviac v kontakte koža na kožu, vezmite si ho k sebe do postele
3.) nenaťahujte dobu medzi kŕmeniami
4.) nakŕmte bábätko hneď, keď má záujem
5.) bábätko, ktoré sa odmieta prisať, nenúťte
6.) nahnevané bábätko pravepodobne prsník neprijme
7.) pri udržaní dostatočnej tvorby mlieka sa bábätko nakoniec takmer určite prisaje
8.) mlieko si odstriekavajte vždy po pokuse nadojčiť bábätko, nie pred dojčením
9.) nájdite si skúsenú poradkyňu pri dojčení

Zdroj: Praktický návod na dojčenie – Poloková Andrea

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *