Boľavé bradavky, candida a Raynaudov fenomén

Jack Newman, MD, FRCPC

Najlepšou liečbou boľavých bradaviek je prevencia. Najlepšou prevenciou je prisať dieťa správne od prvého dňa.

Bradavky sú boľavé zvyčajne v dôsledku jednej alebo dvoch príčin. Buď dieťa nemá správnu polohu a nie je správne prisaté, alebo dieťa nesprávne saje, alebo oboje. Deti sa však učia správne sať tým, že získavajú mlieko z prsníka, keď sú dobre prisaté. (Učia sa to tým, že to robia.) A tak problémy so satím sú často spôsobené zlým prisatím. Infekcia (spôsobená Candidou albicans) môže byť takisto príčinou boľavých bradaviek. Poranenie spôsobené slabým prisatím a neúčinným satím bolí najviac vtedy, keď sa dieťa prisáva a zvyčajne sa počas dojčenia zmierni. Bolesť spôsobená kandidózou sa počas kŕmenia zväčšuje a môže pretrvávať aj po nadojčení. V prípade bolesti spôsobenej zlou technikou satia, ženy popisujú ostrú rezavú bolesť. Bolesť pri kandidóze je často popisovaná ako pálivá, ale nemusí mať tento charakter. Neskorý nástup bolestivosti bradaviek potom, čo už kŕmenia neboli bolestivé dáva signál, že bolesť je pravdepodobne spôsobená kvasinkovou infekciou, ale bolesť môže byť aj nabalená na bolesť prameniacu z inej príčiny. Trhlinky môžu vzniknúť v dôsledku kvasinkovej infekcie. Dermatologické problémy môžu byť tiež príčinou bolestivosti bradaviek s neskorým nástupom. Existuje viacero ďalších príčin bolestivých bradaviek.

Správna poloha a správne prisatie

Nie je zriedkavé, že ženy majú ťažkosti s polohou a prisatím dieťaťa. Správna poloha uľahčuje dobré prisatie a dobré prisatie znižuje pravdepodobnosť, že dieťa bude „zaplynené“, a takisto umožňuje dieťaťu kontrolovať tok mlieka. A tak môže zlé prisatie vyústiť do toho, že dieťa primerane nepriberá, alebo často sa kŕmi alebo má koliku. Skontaktujte sa s poradkyňou pre dojčenie, ktorá vám ukáže ako prisať dieťa, ako zistiť, či dieťa získava mlieko a ako používať stláčanie.

Dobrá poloha uľahčuje dobré prisatie. Mnohé detaily prisávania sa dostavia aicky, ak má dieťa predovšetkým správnu polohu.

Ak bradavka bolí, použite ukazovák a zatlačte ním dole na bradu dieťaťa, aby sa jeho dolná pera vyvrátila von. Toto možno budete musieť robiť počas celého kŕmenia, ale zvyčajne to nie je potrebné. Bolesť sa zvyčajne zmierni. Nedávajte dieťa na prsník a dole z prsníka viackrát, aby ste dosiahli dokonalé prisatie. Ak dáte dieťa 5-krát na prsník a dole a bolí to, budete mať 5-násobne viac bolesti a, čo je horšie, 5-násobne viac poranenia. Upravte prisatie, keď ho dávate na druhý prsník alebo pri nasledujúcom kŕmení.

Správne prisaté dieťa bude pokrývať väčšiu časť dvorca jeho spodnou perou ako hornou.

Vylepšite satie dieťaťa

Dieťa sa učí správne sať dojčením a tým, že získava do úst mlieko. Použitie umelých náhrad prsníka v prvých dňoch alebo zlé prisatie hneď od začiatku môže spôsobiť, že satie bábätka bude neúčinné alebo nevhodné pre dojčenie. Zdá sa, že niektoré deti potrebujú iba čas na to, aby nadobudli účinné satie. Nácvik satia alebo kŕmenie po prste (pozri Kŕmenie po prste a pohárikom) môže pomôcť, ale všimnite si, že dať dieťa dole z prsníka a namiesto toho ho kŕmiť po prste, nie je dobrý nápad a malo by sa použiť iba ako posledná možnosť.

„Keď dám dieťa dole z prsníka, bradavka mi zbelie“

Bolesť spojená s týmto zbelením bradavky je často popisovaná matkami ako „pálivá“, ale vo všeobecnosti začína až po dokončení kŕmenia. Môže trvať niekoľko minút alebo aj viac, kým sa bradavke vráti jej normálna farba, ale potom začína nová bolesť, ktorú matky zvyčajne popisujú ako „pulzujúcu“ bolesť. Pulzujúca časť bolesti môže trvať sekundy alebo minúty a bradavka môže dokonca znova zblednúť. Zdá sa, že príčinou je spazmus ciev (často nazývaný „vazospazmus“ alebo Raynaudov fenomén, syndróm bielej bradavky) v bradavke (keď je bradavka biela), a potom nasleduje uvoľnenie týchto ciev (keď sa bradavke vráti jej normálna farba). Niekedy táto bolesť pretrváva aj potom, keď už bradavky počas dojčenia nebolia a matka má bolesť iba po kŕmení, ale nie počas neho. Čo možno urobiť?

  1. Dávajte veľký pozor , aby sa dieťa prisalo na prsník správne. Tento typ bolesti je takmer vždy spojený s a pravdepodobne aj spôsobený tým, čo spôsobuje vašu bolesť počas kŕmenia. Najlepšou terapiou tohto vazospazmu je liečba iných príčin bolesti bradaviek. Ak je odstránená hlavná príčina bolesti bradaviek, vazospazmus tiež odoznie.
  2. Teplo (horúca látka, fľaša s horúcou vodou, sušič na vlasy) aplikované na bradavku hneď po nadojčení môže predísť reakcii alebo ju zmierniť. Suché teplo je zvyčajne lepšie než vlhké teplo, lebo vlhké teplo môže spôsobiť ďalšie poškodenie bradaviek.
  3. Príležitostne sme museli odporučiť orálny liek (nifedipin), aby sme predišli tomuto typu reakcie. Taktiež môžete použiť vitamín B6.

Všeobecné opatrenia

  1. Bradavky sa môžu nahrievať krátku dobu po každom kŕmení, za použitia sušiča na vlasy, nastaveného na najnižší stupeň.
  2. Bradavky by sa mali vystavovať čo najviac pôsobeniu vzduchu.
  3. Keď nie je možné vystaviť bradavky na vzduch, možno nosiť plastové prsné mušle (nie klobúčiky na bradavky), aby boli bradavky chránené pred trením oblečenia. Vložky do podprsenky udržujú na bradavke vlhkosť a môžu tak spôsobiť poškodenie. Majú tiež tendenciu prilepiť sa na poškodené bradavky. Ak vám vyteká veľa mlieka, môžete nosiť vložky na prsných mušliach.
  4. Niekedy môžu pomôcť maste. Ak používate masť, použite len veľmi malé množstvo po dojčení a nezmývajte ju.
  5. Neumývajte si často bradavky. Denné kúpanie úplne stačí.
  6. Ak dieťa priberá dobre na hmotnosti, neexistuje dôvod na to, aby sa dieťa muselo kŕmiť na obidvoch prsníkoch pri každom kŕmení. Ušetrí vám to bolesť a urýchli hojenie, ak budete kŕmiť dieťa iba na jednom prsníku pri každom kŕmení. Pomôže stláčanie prsníka, keď už dieťa samé neprehĺta, aby aj naďalej ešte dostávalo mlieko. Možno to zvládnete počas niekoľkých kŕmení, ale nie viac. Vo veľmi ťažkej situácii možno použiť laktačnú pomôcku na dokrmovanie (v prvom rade odstriekaným mliekom), aby dieťa dokončilo kŕmenie na prvej strane.

Ak ste sa pokúšali riadiť týmito všeobecnými pokynmi a aj napriek tomu nie ste schopná prisať dieťa na prsník kvôli bolesti, stále je možné pokračovať v dojčení po dočasnom (3-5 dňovom) prerušení, počas ktorého sa vám bradavky vyliečia. Počas tejto doby by bolo lepšie, keby ste dieťa nekŕmili cez umelú náhradu prsníka (fľašou alebo cez klobúčik). Je samozrejme lepšie pre vás i dieťa, ak je dieťa kŕmené vaším odstriekaným mliekom. Použite techniku „kŕmenia po prste“ alebo kŕmenie pohárikom. Toto je ale posledná možnosť a dať dieťa dole z prsníka by sa nemalo robiť bez vážneho dôvodu. Navyše to často ani nefunguje.

Klobúčiky na bradavky sa neodporúčajú na boľavé bradavky, pretože, hoci možno dočasne pomôžu, zvyčajne však nie alebo sa len zdá, že by mohli pomôcť. Vďaka nim sa môže dramaticky znížiť tvorba mlieka, dieťa môže začať byť nepokojné a nepriberať dobre na hmotnosti. Keď si raz dieťa na ne zvykne, možno sa ho už nepodarí vrátiť späť na prsník. V skutočnosti veľa žien, ktoré vyskúšali klobúčiky, zistili, že im klobúčiky s boľavými bradavkami nepomohli. Použite ich len ako poslednú možnosť, ale najprv si zožeňte pomoc.

Materiál Boľavé bradavky, revízia január 2005
Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, 2005

Preklad: Mamila, o.z., 2008, skrátené

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia za podmienky, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *