Publikované: časopis Maminka, február 2017
„Dieťa chce kontakt a dojčenie.“
Vzťahová výchova ako jedna z možností starostlivosti o dieťa v skutočnosti nie je moderným trendom dnešnej doby, ako by sa mohlo zdať. Matky, ktoré so svojimi deťmi spia v jednej posteli, nosia ich v šatke či ergonosiči a dojčia na požiadanie, si často vyslúžia od okolia nelichotivý prívlastok „biomatka“. Nejde však o niečo, čo sa v posledných rokoch zjavilo, niečo ako „bio“. V histórii sa ženy správali podobne, deti boli nosené a mali možnosť sa prisávať, kedy potrebovali. Mnohé dnešné matky veľmi dobre vedia, prečo počúvajú svoju intuíciu a o svoje dieťa sa starajú týmto spôsobom.
Kontaktom k vzťahu – každá ľudská spoločnosť potrebuje trvalo udržateľné vzťahy a schopnosť takéto vzťahy vytvárať formuje už matka v rannom detstve dieťaťa. Týmto krédom sa riadi Adriana Kráľová, ktorá radí mamičkám v oblasti vzťahovej výchovy už niekoľko rokov. „Vzťahová výchova pre mňa znamená prirodzený spôsob starostlivosti o dieťa. Poviem to veľmi jednoducho. Vzťahová výchova nie je vlastne nič iné ako to, čo by robila väčšina rodičov, ak by mali sebadôveru a podporu potrebnú pre nasledovanie svojej intuície,“ hovorí aj o svojom vlastnom prístupe k výchove detí dnes už trojnásobná mama Adriana. Jej domácnosť je príkladom toho, ako je možné zvládnuť tri deti a podnikanie tak, že všetko funguje ako hodinky. „Moje tri pôrody ma pretransformovali na úroveň kompetencie, na ktorej svoju intuíciu dokážem sama naplno využívať na to, aby som robila veci prirodzene, tak, ako je nám dané a ako je to v nás zakorenené,“ konštatuje s odstupom času. „Rodičovstvo je úžasne výnimočné v tom, že ak sa oddáme rodičovskej intuícii, nepotrebujeme žiadne návody na výchovu svojho dieťaťa,“ dodáva dnes už obohatená o veľa skúseností. Základnými nástrojmi vzťahovej výchovy sú dojčenie, nosenie a spoločné spanie. „Keď sa mi narodil prvý syn, pojem „vzťahová výchova“ som nepoznala, a pritom som tie veci robila. A vlastne aj moji rodičia. Dnes to považujem za zázrak prírody,“ hovorí. Kľúčom je vnímať, spoznať a komunikovať so svojím dieťaťom. Stačí napĺňať potreby dieťaťa a matka sa dostane k vzťahovej výchove bez toho, aby sa o to musela snažiť.
Netreba sa snažiť, je to prirodzené
V čom je teda vzťahová výchova iná? Je iná v tom, že sa o ňu netreba snažiť. Musí byť pre matku prirodzená. „Deti takto vedené sú úžasne výnimočné. Sú prirodzené a nemávajú strach. Vidím to aj na svojich,“ hovorí trojnásobná mama. No pozor! Aj keď sa okolie niekedy mylne domnieva, že vzťahová výchova je o rozmaznávaní, nie je to tak. Nemá s rozmaznávaním nič spoločné. Dá sa azda to, že ak dieťa plače alebo kričí, pretože má z niečoho strach, považovať za rozmaznanosť? Aj dospelí ľudia môžu mať z niečoho strach, byť zneistení. „Deti majú silnú potrebu bezpečia a my, rodičia, by sme ju mali bezodkladne napĺňať, rovnako ako ostatné potreby. Viem, že dieťa sa cíti bezpečne so mnou, keď ho dojčím a nosím. S dieťaťom aj spím, a ono sa práve preto cíti byť v bezpečí. Dôveruje svojej matke. Napĺňať potreby dieťaťa neznamená rozmaznávať, ani to neznamená nemať vo výchove žiadne pravidlá,“ dodáva oduševnene Adriana. Vychovávať však dieťa podľa knihy, metód a odporúčaní, bez ohľadu na jeho reakcie a prioritné napĺňanie jeho potrieb, môže škodiť. Každý jeden človiečik je od narodenia individualita, takže starostlivosť je potrebné nastaviť tak, aby napĺňala práve jeho potreby. Ani Adriana nepodporuje slepé nasledovanie akýchkoľvek návodov. „Nerada by som skĺzla k výroku, že tento alebo tamten prístup je jediný správny. Univerzálne správny prístup neexistuje. Existuje len dokonalá matka a dokonalé dieťa. Jedinečná dvojica, ktorá si rozumie. A matka je predsa najlepší odborník na svoje dieťa. Nikto iný a žiadny návod nie je potrebný,“ dodáva.
Vzťahová výchova je „in“, ale nesedí každému
Dnes je vzťahová výchova vnímaná ako jeden z trendov a dostáva sa čoraz viac do popredia. Ona tu síce bola vždy, len nebola pomenovaná. Avšak nie každému je úplne prirodzená. Matky, ktoré ju aplikujú len preto, že je „in“, sú často nešťastné a cítia sa unavené. Robia totiž niečo, čo vlastne ani nechcú, v domnienke, že je to správne. Adriana odporúča v prvom rade cibriť si vlastnú rodičovskú intuíciu a to, ako na to, sa vám zrazu bude zdať úplne aické. „Zistíte, že vy vlastne chcete spať so svojím dieťaťom, že ho chcete dojčiť podľa jeho potrieb, že keď plače, počúvate svoju biológiu a vezmete ho do šatky. A zrazu ste šťastná matka,“ dodáva po rokoch skúseností. A čo okolie, ktoré sa na vás možno bude pozerať s údivom? „Odporúčam takto veci komunikovať aj okoliu, ktoré „vzťahové“ matky často kritizuje. Neobraňovať sa, nevysvetľovať. Jednoducho to robím tak, pretože to tak chcem. A to je celé,“ dodáva. A len, ak ste o tom presvedčené, ide to samo a bude to pre vás prirodzené. Ak to tak nie je, asi to nie je tá správna cesta pre vás.
Nie ste na to samy
Adriana Kráľová je sprievodkyňa materstvom. Po tom, čo vychovala tri šťastné a harmonické deti, vie mamičkám poradiť dobre, a to najmä v začiatkoch materstva. Priznáva, že aj ona pri prvom synovi na začiatku bývala unavená a siahala po polotovaroch. No dnes už vie, že sa to dá aj inak. „Mamičky sa na mňa najčastejšie obracajú hlavne preto, že potrebujú pomoc v začiatkoch materstva. Majú nereálne očakávania. Že sa narodí dieťa, bude papať každé tri hodiny a medzitým spinkať,“ hovorí s úsmevom. Tento cyklus však s našou biológiou a podstatou nemá nič spoločné. „Sťažujú sa, že dieťa sa budí alebo chce byť na rukách. Toto všetko je normálne. Aj časté dojčenie,“ dodáva. A v čom tkvie tento problém a nesúlad medzi matkou a dieťaťom? Adriana dnes už vie, že hlavná príčina nesynchrónneho správania sa medzi matkou a dieťaťom je okrem iného aj separácia po pôrode. Práve preto aktívne podporuje bonding a dojčenie so samoprisatím hneď po pôrode a povzbudzuje matky v ich prirodzených materinských kompetenciách. Pretože, ako hovorí, práve matky sú najlepšie odborníčky na svoje deti.
Profil
Mgr. Adriana Kráľová alias „Kengurka“ je sprievodkyňa materstvom, no predovšetkým je to matka troch detí. Materstvo pre ňu znamená to najkrajšie, čo môže ženu v živote stretnúť. Je to jej najväčšie bohatstvo, ktoré jej daroval život. Keď sa jej narodil prvý synček Adrián, rozhodla sa ho dojčiť napriek mnohým zdanlivo neprekonateľným prekážkam. Bol najväčšia škola jej života a doviedol ju na cestu empatického, kontaktného a vzťahového rodičovstva (dojčenie, nosenie, spoločné spanie), až sa napokon stala sprievodkyňou materstvom.
Deti: Adrián – 6 rokov: dojčený 4 roky, tandemovo so sestrou Sofiou Emou, dojčenie počas tehotenstva, nosený príležitostne.
Sofia Ema – 4 roky: dojčená 3 roky, tandemovo s oboma bratmi, Adriánom a Gabrielom, dojčenie počas tehotenstva, výlučne nosená.
Gabriel – 1 rok: stále dojčený, tandemovo so sestrou Sofiou Emou, výlučne nosený.
V marci 2014 Adriana založila internetový obchod Kengurka s cieľom podporiť koncept vzťahovej výchovy v celom jeho kontexte a získať finančné prostriedky na rôzne podporné podujatia. Jej práca je poslanie – pomáhať matkám. Kengurka nie je biznis stránka. Je to uveriteľný, pravdivý príbeh a splnený sen. Adriana iba robí to, čo ju baví. Popri práci z domu sa naplno venuje svojim deťom. Bez finančného zázemia, iba svojou poctivou prácou, s cieľom splniť si svoj sen, vybudovala jeden z najúspešnejších e-shopov svojho druhu na Slovensku. A v tomto roku Adriana prináša vlastnú nosičskú značku Afroditi Kengurka. Je navrhnutá podľa jej skúseností, invencie a tiež inšpirovaná gréckou mytológiou. Afrodita je bohyňa krásy a lásky a podľa Adriany je žena-matka bohyňa od prírody – dokonale uspôsobená postarať sa o svoje dieťa. Vznikla tu zaujímavá zhoda. Iniciály Adrianinho mena, AK – sú zároveň aj iniciály jej novej značky.
Vymedzenie
Mgr. Adriana Kráľová je certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Je majiteľkou e-shopu Kengurka a trojnásobnou matkou na plný úväzok, ktorá všetky svoje deti dojčila a nosila, a to dokonca tandemovo. Splnila si svoj sen a v roku 2014 začala prevádzkovať e-shop www.kengurka.sk, ktorý priamo odráža to, čím Adriana žije: vzťahovú výchovu. Ako poradkyňa pri dojčení navrhuje podávanie umelého mlieka dojčaťu až po vyčerpaní všetkých alternatív (odborná pomoc poradkyne pri dojčení, mlieko od darkyne). Ďalej neodporúča používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiava Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikuje a podporuje dojčenie bez nároku na honorár.
Žijem svoj sen a venujem sa empatickému kontaktnému vzťahovému rodičovstvu. Milujem sprevádzanie matiek materstvom a moja práca je môj životný štýl. Je to moja vášeň a skutočné poslanie. Keď človeka práca baví, prestáva pracovať a začína tvoriť. Môj príbeh si prečítajte tu >>