Dojčenie po cisárskom reze

„Matky sa učia dojčiť dojčením.“ Jack Newman

Aj v prípade cisárskeho rezu (i pri predčasnom pôrode) prichádzame do pôrodnice s prsníkmi, v ktorých je už mlieko. Tvorba mlieka je teda po cisárskom reze a po vaginálnom pôrode rovnaká. Môžete dojčiť už pri prvej možnej príležitosti. Jediný rozdiel medzi cisárskym rezom a vaginálnym pôrodom z hľadiska tvorby mlieka môže byť v tom, že po cisárskom reze je oveľa častejšie , že matka po prvýkrát dojčí bábätko až viac hodín (dní) po pôrode a kým matka začne dojčiť, bábätko býva kŕmené fľašou, prípadne dostane cumlík. Kombinácia neskorého začiatku dojčenia s kŕmením z fľaše a s použitím cumlíka, môže byť príčinou následných ťažkostí s prisávaním bábätka či dojčením ako takým. Ale nemusí to tak byť. V prípade cisárskeho rezu môžete pre dojčenie urobiť tieto kroky:

Prvé dojčenie cisársky rez1. Dajte si položiť bábätko na hruď koža na kožu čo najskôr a strávte takto spolu čo najviac času.
2. V kontakte koža na kožu pokračujte hneď, ako budete mať bábätko pri sebe.
3. Začnite s dojčením čo najskôr, ideálne už počas prvého kontaktu koža na kožu.
4. Nie je pravda, že po cisárskom reze budete mať mlieko až neskôr, s mliekom už do pôrodnice prichádzate.
5. Ak ste od bábätka oddelená, najneskôr do 6 hodín po pôrode požiadajte o skúmavku a začnite s odstriekavaním mlieka po kvapkách do skúmavky, odkvapkané mlieko by malo byť podané bábätku priamo zo skúmavky do úst, odstriekavajte po kvapkách často. Tieto kvapky mlieka sú svojim zložením a funkciou také vzácne, že pre vaše bábätko predstavujú tekuté zlato.
6. Požiadajte o pomoc s priložením bábätka tak, aby poloha a prisatie boli čo najlepšie. Takto sa vyhnete poraneniu bradaviek už pri prvých prisatiach. Pri správnej polohe a správnom prisatí bude zároveň bábätko získavať najviac mlieka. Správnu polohu môžete dosiahnuť, aj keď musíte po operácii ležať a nemôžete sa ešte posadiť.
7. Vyhnite sa použitiu cumlíka.
8. Ak je dokrmovanie skutočne potrebné, nepoužívajte fľašu, ale laktačnú pomôcku priamo na prsníku, príp. pohárik/ skúmavku, ak sa bábätko neprisáva.

Po cisárskom reze je kontakt bábätka a matky koža na kožu rovnako dôležitý ako pri vaginálnom pôrode. Ak sa neuskutoční, skúste ho zrealizovať hneď, ako to bude možné.

Zdroj: Praktický návod na dojčenie – Poloková Andrea

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *