Hryzie pri dojčení

Hryzenie pri dojčení u detí so zúbkami môže mať niekoľko príčin. Nie je však dôvodom na odstavenie dieťatka. Mnoho matiek má už vopred strach z bolesti pred dojčením.  Ak vás dieťatko hryzie vyhľadajte pomoc poradkyne pri dojčení, pomôže vám nájsť príčinu hryzenia. Niektoré deti hryzú, pretože sa matkám znížila tvorba mlieka a ku koncu dojčenia, keď už vlastne poriadne nepijú, tak uhryznú. Vtedy je riešením zvýšiť tvorbu mlieka. Skúste vylúčiť príčiny, pre ktoré sa tvorba mlieka mohla znížiť.

Niekedy to môže súvisieť s rastom zubov. Toto väčšinou prejde samo od seba.

Niekedy deti hryzú, keď už na prsníku zaspávajú a strhnú sa zo spánku.

Niekedy sa deti ku koncu dojčenia hrajú a uhryznú. Vtedy sa skúste vyhnúť tomu, aby sa dieťatko len hralo s prsníkom. Pozorujte, v ktorých situáciách sa to stáva, a pokúste sa im zabrániť, predísť im. Skúste mu povedať: „Nie!“ Postupujte podľa toho, ako poznáte svoje dieťa. Neexistuje univerzálny návod, len dobré poznanie vášho dieťatka a hľadanie toho, čo vo vašom vzájomnom vzťahu funguje. Ak sa to dá, skúste nekričať. Toto postupne prejde.

V niektorých prípadoch pomáha, ak ku koncu dojčenia zabezpečiť, aby bolo dieťatko dostatočne hlboko prisaté (ako keď bol novorodenec), alebo keď ho jemne pritiahnete do prsníka (hoci prirodzená reakcia je skôr bábätko odtiahnuť), lebo vtedy je menšia pravdepodobnosť, že bude mať možnosť pohrýzť.

Okrem toho by bolo dobré vylúčiť to, či je bolesť pri hryzení spôsobená len uhryznutím, alebo či ju nespôsobuje aj nejaká infekcia. Existujú špeciálne postupy, ako takúto bolesť liečiť, pomôže vám skúsená poradkyňa.

Zdroj: Poradňa Mamily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *