Kapustné listy na naliate prsníky

Silnému naliatiu prsníkov na približne 3. alebo 4. deň po pôrode možno predísť správnym prisatím dieťaťa a efektívnym pitím hneď od začiatku (skontaktujte sa s poradkyňou pre dojčenie). Ak sa vám veľmi nalejú prsníky, prosím pochopte, že naliatie sa zmierni v priebehu 1 alebo 2 dní, dokonca bez akejkoľvek liečby. Pokračujte v dojčení dieťaťa a uistite sa, že dieťaťu sa darí a že dobre pije. Ale ak by sa malo naliatie zhoršiť až do tej neúnosnej miery, alebo ak dieťa nie je schopné uchopiť prsník, zdá sa, že kapustné listy pomáhajú zmierniť naliatie rýchlejšie než vrecká ľadu alebo iné rady. V tejto situácii nie je dobré prsia nahrievať. V prípade potreby vám úľavu taktiež môže priniesť kvetinková masáž, ktorá tiež v tejto situácii môže pomôcť bábätku, aby sa prisalo. Tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec (hnedú časť prsníka) tak, aby sme mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo ste mali prsty. Dvorec držte stlačený približne minútu, potom stlačenie uvoľnite a skúste bábätko prisať. Ak nie ste schopná prisať dieťa, začnite používať kapustné listy, odstriekavať si mlieko a dávať odstriekané mlieko dieťaťu lyžičkou, pohárikom, po prste alebo kvapkadlom do očí a zožeňte si rýchlo pomoc.

  1. Použite zelenú kapustu, ideálne z chladničky. Chladené kapustné listy zmiernia nepríjemné pocity z horúcich prsníkov.
  2. Niekedy môže pomôcť ak rozvaľkáte kapustné listy valčekom na cesto (alebo rovnako dobre funguje aj 1,5-litrová plastová fľaša), vtedy sa môžu listy lepšie prispôsobiť tvaru vášho prsníka. Prípadne, ak listy nemáte možnosť rozvaľkať, natrhajte ich na menšie časti, ktoré priložíte na prsia.
  3. Obaľte prsník chladenými kapustnými listami a nechajte pôsobiť približne 20 minút. 20 minút dvakrát denne stačí.
  4. Prestaňte ich používať, hneď ako sa naliatie začne zmierňovať a začnete sa cítiť lepšie.
  5. Môžete užívať paracetamol (napríklad Paralen), ibuprofen (Ibalgin) alebo iný liek na zmiernenie bolesti, ak je to potrebné. Pri užívaní týchto liekov, nie je dôvod prestať s dojčením.
  6. Ak máte veľkú hrču v podpazuží na 3. alebo 4. deň po pôrode, môžete aj na tomto mieste použiť kapustné listy.
  7. Zároveň je dôležité, aby ste získavali pomoc pri prisávaní bábätka a aby bábätko dobre a dostatočne pilo na prsníku. Pitie bábätka na prsníku je najlepší spôsob ako naliatie zmierniť.

Mnohé mamičky sa v tejto situácii cítia zúfalo. Preto je dobré vedieť, že naliatie prsníkov povolí samo od seba, väčšinou je už na ďalší deň ráno lepšie. Veľmi vám pomôže podpora od laktačnej poradkyne, ktorá vám ukáže kvetinkovú masáž, naučí vás odstriekavať mlieko a pomôže vám s prisatím bábätka. Keďže sú prsia v tejto situácii veľmi citlivé, je dôležité, aby odstriekavanie mlieka bolo šetrné a jemné.

Ak naliatie trvá príliš dlho, môže niekedy viesť k zníženiu tvorby mlieka. Po tom, že naliatie prsníkov povolí, sledujte bábätko pri pití na prsníku a pozorujte, či získava dostatok mlieka. Ak na prsníku dudluje bez pitia, poraďte sa s poradkyňou pre dojčenie o tom, ako zvýšiť tvorbu mlieka.

Zdroj: www.mamila.sk

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *