Keď dieťatko zvracia – význam dojčenia staršieho dieťaťa

Venované všetkým dojčiacim maminkám

Môj synček Adriánko má rok a tri mesiace. Ešte v tehotenstve som mala cieľ dojčiť minimálne do jeho prvých narodenín. Keď som sa stala laktačnou poradkyňou, môj názor na limitovanie dojčenia do určitého veku sa zmenil. Dnes môžem s istotou povedať, že naše dojčenie skončí až vtedy, keď si ho prirodzene synček prestane pýtať. Teda plánujem dojčiť do samoodstavenia.

Myslím, že väčšina matiek nepozná dôvody, prečo dlhodobo dojčiť. Poznám matky, ktoré dojčia do pol roka veku dieťatka alebo do roka. Nanešťastie existuje množstvo mýtov, ktoré presvedčia matky, prečo dojčenie v tomto veku ukončiť.

Mojim cieľom nie je poukázať na množstvo výhod dlhodobého dojčenia. Chcem týmto príspevkom poukázať aspoň na jednu, a to je zdravie dieťatka. Pretože dojčenie má obrovský význam práve od jedného do štyroch rokov, v období, keď je najviac podceňované. Mala som možnosť sa v posledných dňoch o tom presvedčiť. Práve po roku vaše dieťatko potrebuje materské mlieko viac ako kedykoľvek predtým. Začína chodiť, všetko chytá, dáva do pusy a stretáva sa so svojimi rovesníkmi v kolektíve. To, čo na neho číha, je hotová paleta vírusov, baktérií a vďaka dojčeniu všetky choroby ľahšie zvládnete.

Pred pár dňami môj synček ochorel. Zaspal ako zvyčajne. Ale po hodine sa zobudil, a keď som k nemu pribehla, zistila som, že sa povracal. Vracal potom znovu a znovu prúdom celého denného menu, ktoré v ten deň mal. V priebehu dvoch hodín sa povracal spolu 8-krát. Bola som v šoku a stihla som pobaliť veci do nemocnice. Bola som presvedčená, že potrebujeme infúzie.

Mala som vnútorný pocit, že pred odchodom ho musím znovu priložiť na prsník, hoci som ho prikladala aj pomedzi jednotlivé vracania. Oblečená a prichystaná vyraziť autom som ešte poslednýkrát chcela nadojčiť syna. Ibaže odchod sa nekonal, syn sa od prsníka už neodpojil a spinkal si tam tri hodiny. Na posteli som mala svoj notebook a radila sa s pani doktorkou Luckou Nemašíkovou, čo mám robiť a konzultovala som stav synčeka. Ubezpečila ma, že pravdepodobne, keď sa Adriánko zobudí, vracať už nebude a naberie trochu nových síl.

Bola to pravda. Synček trochu ožil. Zdal sa mi predtým ako handrová bábika a dojčenie mu mimoriadne prospievalo. Cítila som sa doslova ako „živá infúzia“. Mal všetko, čo potreboval. Zázrak prírody – materské mlieko. Mimochodom na tento typ problémov najlepší liek na svete. Neviem si predstaviť, ako by sme skončili, keby som nedojčila.

Takto na prsníku sme fungovali 24 hodín a ja som nemala čas ani na svoje základné potreby. Ale hlavne, že bol synček spokojný, a na prsníku som ho mala pod kontrolou. Dojčenie „koža na kožu“ mu regulovalo dýchanie, srdcovú činnosť, cukor v krvi a ja som bola presvedčená, že žiadny prístroj by mi nedodal pocit, že všetko je v poriadku, ako moje vlastné telo. Aj on cítil, že som pri ňom, a robilo to s ním zázraky.

Vracanie v ten deň ustalo a na druhý deň, ako vírus postúpil nižšie, sme začali už aj hnačkovať. V priebehu poobedia sme mali tri vodnaté stolice a v noci štvrtú. Stále sme sa dojčili. Bol to druhý deň, čo sme prešli na výlučné dojčenie bez akejkoľvek tuhej stravy. Moje dieťa bolo totálne vyčerpané, vysilené a potrebovalo veľa piť. Čajík by nestačil, akákoľvek snaha dať mu kúsok jedla skončila napnutím a veru prvý pokus zjesť kúsok staršieho rožka skočil vracaním. Jediné, čo zaberalo, bolo dojčenie a nosenie. Mala som pocit, že sme jeden človek. Nepohla som sa od neho, ani keď spinkal, hoci som mohla. Už sme sa dojčili 48 hodín takmer nepretržite.

Na tretí deň sme začali pomaličky papať. Opäť sme boli o niečo silnejší. V podstate nás prestalo bolieť bruško. Prvé dva dni bolo raz lepšie, raz horšie. Keď bolo horšie, synček sa doslova plazil po mojom tele od bolesti. Ale na prsníku sa mu vždy uľavilo. Teraz sme konečne nabrali späť stratenú energiu. Konečne sa nám vrátil starý režim do normálu.

Aj táto skúsenosť mi dala veľa. Presne viem, kto nás nakazil. Boli to sestrine deti (4-ročné a 2, 5-ročné). Mali sme rodinnú oslavu. Boli už v podstate vyše týždňa od prvých príznakov, deň oslavy bol presne desiaty deň. Sestra si myslela, že už sú v poriadku. Ale neboli. Jej dcéra sa znovu pokakala prúdom vody, jej syna bolelo znovu bruško. Obaja boli úplne zdraví podľa mojich informácií až pár dní po oslave. Tak si to vie azda každý porátať. Nedojčené deti sa zotavovali z toho istého vírusu takmer dva týždne a môj Adriánko bol vďaka dojčeniu za pár dní fit. Pretože dojčenie je práve na vracanie a hnačky ten najlepší liek na svete. A lono matky je zase to najlepšie miesto na rýchle uzdravenie.

Dnes som vďačná za to, že môžem pokračovať v dojčení aj po roku, a viem, že sa mi to vždy vráti v podobe zdravia môjho synčeka. Dojčenie je úžasná prevencia a blesková liečba choroby. Na konci môjho príspevku patrí veľká vďaka pani doktorke Lucke Nemašíkovej.

Ďakujeme!
Adriana Kráľová

2 myšlienky na “Keď dieťatko zvracia – význam dojčenia staršieho dieťaťa

  1. Janka, som nesmierne rada, že ste takto krásne zabojovali ako my pred rokom a pol. Dojčené dieťa naozaj všetko zvládne na jednotku a nepotrebuje fakt žiadne infúzie, stačí dojčenie 🙂 Ďakujem za krásne slová a som veľmi rada, že môžem byť pre niekoho vzorom a nasleduje ma 🙂 Je to najkrajší pocit…

  2. Tak, už aj my sme to zažili. Teda ja a moje zlatíčko Laura. Presne po Novom roku, vo veku 18 mesiacov, si nás našla črevná chrípka. Laura vracala celé dva dni, i keď ten druhý už udržala mliečko v brušku asi hodinu. Našťastie teploty sa nevyskytli, ale aj tak som mala dosť. Celé dva dni sme sedeli v kresle, malá prilepená na prsníku, sem-tam cuckala, sem-tam zvracala a sem-tam si aj pospala. Vždy keď si pýtala čajík, hneď ho vyvrátila. Preto som bola veľmi rada, že ešte dojčím, lebo asi by sme sa ocitli v nemocnici na infúzii. Takto sme to prežili síce s vypätím všetkých síl, hlavne pre mňa je nedostatok spánku zabijak, ale bez lekárky a stresov z nemocničného prostredia. Touto cestou chcem poďakovať Aďke, že mi je stále vzorným príkladom dojčiacej matky. Som rada, že som ju vydržala nasledovať a budem sa snažiť aj naďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *