Kurz dojčenia alebo podporná skupina

S pribúdajúcimi skúsenosťami laktačnej poradkyne som zatúžila po osvete dojčenia inou formou ako je len zdieľanie príspevkov na facebooku.

Tak vznikol môj kurz Dojčenia. Oslovila som ešte jednu poradkyňu, Katku Glavovú, ktorej patrí veľká vďaka, vymysleli sa témy a vytvorila sa prvá skupinka žien, v ktorej boli aj tehotné aj mamičky s detičkami. Presné znenie tém kurzu:

1. Život s dojčeným bábätkom (prečo dojčiť, dojčenie ako základný nástroj vzťahovej väzby, denný a nočný spánok a dojčenie, nosenie a dojčenie, funkcie dojčenia, dojčenie na požiadanie, potreba nenutritívneho sania, stresové situácie)
2. Ako dojčiť (kedy bábätko na prsníku pije, asymetrické prisatie, polohy pri dojčení, stláčanie prsníka, dĺžka dojčenia, frekvencia dojčenia, striedanie prsníkov)
3. Prečo nie (prečo nepoužívať fľašu, cumlík, klobúčiky na dojčenie, zavinovačku, dojčenecký štrajk príčiny a riešenia)
4. Keď sa dojčenie nedarí a bábätko je nespokojné (neprisávajúce sa bábätko, naliatie prsníkov a ploché bradavky, nedostatok mliečka a dokrmovanie, laktagogá, odsávanie, nadprodukcia)
5. Boľavé prsníky (príčiny boľavých bradaviek a ich liečba, zápal prsníka a abces, upchaté mliekovody, ankyloglossia, ráštep pery a
podnebia)
6. Mamička a dojčenie (životný štýl a dojčenie – kozmetické zásahy, cvičenie, strava a dojčenie, ochorenia a dojčenie, lieky a dojčenie, práca, škola a dojčenie)
7. Rast a zdravie bábätka (percentilové rastové grafy WHO, reflux a dojčenie, kolika a dojčenie, odgrgávanie, čkanie, prípadne i dojčenie chorých, postihnutých detí)
8. Zavádzanie príkrmov (iné tekutiny a dojčenie, nechutenstvo a prospievanie bábätka vs. stagnácia v raste počas zavádzania príkrmov a jej príčiny, zavádzanie rizikových potravín – odporúčania EÚ – Európskej komisie pre výživu dojčiat a batoliat a ESPGHAN – Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu)
9. Dlhodobé dojčenie (tandemové dojčenie, dojčenie dvojčiat-trojčiat, dojčenie v tehotenstve, adoptívne dojčenie)
10. Odstavenie bábätka (prirodzené odstavenie, náhle odstavenie, predčasné odstavenie)
 
Ak vás témy zaujali a chceli by ste kurz absolvovať stačí mi zavolať, alebo napísať mail (kontakt je na stránke).

Sú medzi vami také, ktorým môj kurz pomohol? Ak máte chuť podeliť sa s ostatnými mamičkami, v čom vám bol kurz nápomocný, urobte tak v reakcii na tento príspevok. Ďakujem.

Adriana Kráľová

 
 

4 myšlienky na “Kurz dojčenia alebo podporná skupina

  1. Áno, kurz mi pomohol, pretože vďaka poznatkom získaným na kurze, vedela som, ako postupovať pri prvom priložení bábätka, zvlášť, keď sa toto prvé priloženie realizovalo až na desiaty deň po pôrode. Vedela som, ako si ho podržať, ako vyzerá správne prisatie, kedy bábo naozaj pije, aká je správna poloha, atď. Toto mi sestričky v nemocnici nepovedali, nevysvetlili. Takže vďaka tomu, že som mala teoretické základy, sa moje dojčenie dobre rozbehlo aj napriek nepriaznivému začiatku, a úspešne pokračuje.

    1. Peťka som nesmierne rada, že sa vám dojčenie nakoniec podarilo napriek komplikáciám po pôrode. Si dôkazom toho, že prekážky pri dojčení sa dajú prekonať a vedomosti, ktoré si mala ti ozaj pomohli 🙂

  2. Moje druhé tehotenstvo prebiehalo od začiatku s určitými problémami, ktoré sa ku jeho koncu stupňovali. Pôvodne som mala v úmysle chodiť na predpôrodnú prípravu aj sa stretnúť s laktačnou poradkyňou počas tehotenstva. Bohužiaľ, nestalo sa tak zo zdravotných dôvodov. Preto ma veľmi potešilo, keď ma kontaktovala laktačná poradkyňa a kamarátka v jednom – Aďka , že otvára kurz dojčenia. Hoci malá v čase kurzu už mala 10 mesiacov, som rada, že som sa ho zúčastnila. Dozvedela som sa kopec vecí, o ktorých sestričky v nemocnici nemajú potrebu informovať mamičky, možno preto, že o nich ani netušia. Vďaka kurzu dojčím doteraz, dcérka už má 17 mesiacov, a vôbec sa nechystám končiť. Nechám to na moju babuľku. Dojčenie v tomto veku je u nás studnicou zábavy – malá si prsníky prehadzuje s dôlezitým „duhý“ (rozumej druhý) a pokračuje v pití, alebo príde a povie mama ham, a už mi vyťahuje tričko, dokonca už objavila bradavky aj u ocina, ale to len komentuje, že“ nekapká „…. Všetkým kurz vrelo odporúčam a ďakujem Aďke a Katke, ktoré ho viedli.

    1. Janka ďakujem za tvoj príspevok. Ak chce matka dlhodobo dojčiť, nikdy nie je neskoro navštíviť môj kurz, ktorý je vlastne aj podpornou skupinou dojčiacich matiek, stále je čo sa učiť. Je prospešné ak sa stretnú dojčiace aj tehotné na jednom mieste. Som rada, že sa ti páčilo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *