Materstvo je súhra rozumu, intuície a dôvery

Publikované: časopis Maminka, december 2016

„Materstvo je súhra rozumu, intuície a dôvery.“

Materské mlieko je pre novorodenca tá najvhodnejšia a najprirodzenejšia výživa. Svojím zložením je jedinečné a nenapodobiteľné. Navyše – materské mlieko je pre dojča „ušité“ priamo na mieru. Jeho zloženie sa mení nielen v rámci dňa podľa aktuálnych potrieb, ale obsahuje aj protilátky, ktoré v danej chvíli dieťa potrebuje a ktoré ho chránia pred ochorením.

Tekutina, ktorá by sa na materské mlieko podobala, neexistuje. Dojčenie je najideálnejší spôsob starostlivosti o dieťa. A nie je to len kŕmenie. Práve dojčením matka potvrdzuje svoj vzťah s dieťaťom. O všetkom čo sa dojčenia týka sme sa porozprávali s Adrianou Kráľovou, certifikovanou laktačnou poradkyňou.

Každá matka by po pôrode mala mať mlieko, jednoducho povedané, no nie je to tak vždy. Prečo?

Správny začiatok dojčenia je veľmi dôležitý. No častokrát sú novorodenci separovaní od matiek, čo aj im aj matkám sťažuje štart a úspešnosť dojčenia. Častým problémom súvisiacim so separáciou je nesprávny imprinting, teda vpečatenie spôsobu príjmu potravy. Dieťa si po pôrode vpečatí to, s čím sa stretne ako s prvým. Môže to byť predmet namiesto matkinho prsníka – fľaša, klobúčik a cumlík. Preto používanie umelých náhrad prsníka v akejkoľvek forme je nažiaduce. Každá matka po pôrode má rovnaké šance na úspešné dojčenie, ak tam nie sú vážne medicínske dôvody na nedojčenie, čo je však veľká výnimka. Každé dieťa by mohlo zažiť ideálnu situáciu – byť v kontakte s matkou bezprostredne po pôrode (aj s prvým vyšetrením na tele matky) a samo sa prisať na prsník a začať piť kolostrum. Áno – je to možné. Netreba čakať na tretí deň, to je škodlivý mýtus. Kolostrum sa začína tvoriť už tehotnej žene okolo 16. týždňa tehotenstva. Matky s „mliekom“ teda už prichádzajú do pôrodnice.

Ako si žena môže pomôcť k tomu, aby dojčila, čo všetko na tzv. rozbehnutie mlieka pomáha? Je to bonding, prvé prisatie, prirodzený pôrod, správne prisatie…?

Slovné spojenie „rozbehnutie mlieka“ by som nepoužila. Nič netreba rozbiehať. Len podporiť prirodzené procesy. Správny začiatok spoločného života je dar pre matku aj dieťa, a ten podporí štart dojčenia. Prirodzený pôrod a sekcia – tam je rozdiel v separácii dieťaťa od matky, ku ktorej dochádza po sekcii. Ale aj po nej môže matka a dieťa zažiť bonding a samoprisatie za predpokladu, že im bude asistovať pomáhajúca osoba. Dokonca aj pri plnej narkóze. Pri samoprisatí sa takmer každé dieťa prisaje správne. Ak matka pokračuje v kontakte koža na kožu s dojčením podľa potrieb aj na izbe šestonedelia (dieťa by malo byť s ňou, nie na sesterskej izbe, aby si „oddýchla“), nevidím tam žiadnu prekážku, aby dojčenie nebolo úspešné. Odporúčam kvalitnú prípravu na dojčenie. Matky si často študujú o pôrode a dojčenie berú tak, že „to budem riešiť potom“. Ale príprava na dojčenie je rovnako dôležitá ako príprava na pôrod. (Anglické slovo bonding v slovenčine znamená prilepenie. V praxi to znamená okamžite po pôrode položiť bábätko do kontaktu koža na kožu s matkou, pričom jeho hlavička je položená pod jej prsiami, a nechať ho tak prvé dve hodiny. Tým sa dosiahne, že ich vzťahová väzba ostane nenarušená a dieťatko má možnosť prisať sa samo.)

Dá sa spoliehať na pomoc sestier v pôrodnici?

Ako som spomínala vyššie, spoliehala by som sa na kvalitnú prípravu na dojčenie ešte pred pôrodom. Sú poradkyne pri dojčení, ktoré často takéto aktivity organizujú. Skúsenosti matiek v slovenských pôrodniciach sú rôzne.

Pomáha odsávanie vyššej produkcii mlieka?

Odsávanie ako také samo o sebe pri bezproblémovom dojčení matky nemusia vôbec praktizovať, ak sa dieťa prisáva (s výnimkou neprisávajúcich sa a z nejakého dôvodu separovaných detí). Zbytočne si vytvárajú nadprodukciu mlieka, ktorá spôsobuje problémy, a seba ukracujú o drahocenný čas, ktorý by mohli využiť napríklad na spoločný spánok s dieťatkom, ktorý po pôrode potrebujú. Tento spoločný spánok predstavuje kontakt s novorodencom, ktorý dojčeniu a produkcii mlieka prospieva. Dieťa pije častejšie, keď je v úzkom kontakte s matkou, ako keď je niekde inde. Dieťa očakáva, že bude na matke pri prsníku, a nie v postieľke a perinke s mamou vedľa s odsávačkou v ruke.

Ako je to celkovo s jeho tvorbou, spravidla je ho po pôrode veľa a potom sa to upraví? Čo vlastne ovplyvňuje jeho množstvo?

Tak ako som už spomenula, dôležitý je kontakt s dieťaťom, spánok a oddýchnutá matka. Áno, potom neskôr sa tvorba mlieka stabilizuje resp. ustáli a prispôsobí sa potrebám dieťaťa. Teda aký je dopyt, taká je ponuka. Platí to nielen v obchode, ale aj v dojčení. Preto niektoré matky sú schopné dojčiť aj viac detí – dojčenie dvojičiek, tandemové dojčenie, alebo existuje aj triotandem. Ja som dojčila dvakrát tandemovo, moju dcéru som dojčila s oboma jej bratmi.

Existujú lieky, bylinky či homeopatiká, ktoré laktácii vedia pomôcť?

Áno, existujú, ale neznamená to, že by mali matky po nich aicky siahať. Takisto, nepoužívala by som ich selektívne (samostatne). Za kľúčovú považujem podporu matky a jej kompetencií. Ide o podporu dojčenia s použitím nástrojov, ktorými dobrá poradkyňa disponuje – teda posilnenie sebavedomia a kompetencií matky. Veľa kontaktu koža na kožu, dojčenie podľa potreby dieťaťa, spoločné spanie, nosenie dieťaťa atď. Mnohé matky to potom dobre zvládnu.

Ako by sa žena mala starať počas dojčenia o prsia?

Netreba s nimi nič robiť. Ani pred pôrodom, ani po pôrode. Pokiaľ ide o hygienu, radím bežnú hygienu čistou vodou, nie mydlom.

Je pravda, že dojčenie chráni pred rakovinou prsníka?

Áno, je to pravda. Dojčenie patrí k hlavným nástrojom prevencie rakoviny prsníka. Okrem toho je dojčenie významným faktorom prevencie rakoviny vaječníkov, maternice, ako aj rakoviny endometria a ďalších ochorení.

Materské mlieko je aj liek – radí sa kvapnúť ho dieťaťu do oka, keď je zapálené či do nosa, keď má nádchu – skutočne to pomáha?

Áno je to tak. Materské mlieko na toto všetko pomáha. Je to skutočný zázrak prírody. Materské mlieko má mnoho skvelých vlastností. Antibiotické a imunizačné, takisto látky regulujúce hladiny hormónov ako aj mnohé ďalšie cenné zložky.

Žena sa zavše nevyhne chorobe či operácii. Ako je to pri dlhodobom dojčení s užívaním liekov či postupovaním vyšetrení ako CT či MR (s podaním kontrastnej látky)?

Vo všeobecnosti tieto veci nie sú pri dojčení problém. Avšak nedovolím si zasahovať do kompetencií, ktoré mi neprináležia. Mamičky tieto otázky môžu smerovať na zdravotníkov, ktorí sa téme venujú. Aj u nás na Slvoensku poznám viaceré lekárky, ktoré sú zároveň poradkyňami pri dojčení a v týchto otázkach vedia matky usmerniť.

Kedy je ten správny čas dieťa odstaviť? Smerujem otázkou k dlhodobému dojčeniu, ktoré je dnes bohužiaľ spochybňované.

Dieťa by sa malo odstaviť samo. Toto je najideálnejší model ukončenia dojčenia. Samoodstavenie prichádza spravidla okolo dvoch až štyroch rokov. Moje prvé dieťa sa dojčilo do štyroch rokov, druhé do troch a tretie, ročné, stále dojčím. Samoodstavenie je dlhodobý proces, ktorý má svoje tempo a u každej dvojice matka-dieťa prebieha individuálne.

Ako je to s dojčením pri druhom tehotenstve, skutočne musí byť prvé dieťa odstavené?

Nie nemusí. Spravidla matka môže pokračovať v dojčení. Ak má matka počas tehotenstva problémy, je opäť dôležité, aby dostala relevantné odborné informácie, na základe ktorých sa bude môcť rozhodnúť ta, ako je to pre ňu i jej deti správne. V takýchto situáciách, ako je krvácanie či skracovanie krčku maternice, treba rozhodnutie urobiť zvlášť opatrne.

Profil

Mgr. Adriana Kráľová je certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Je majiteľkou e-shopu Kengurka a trojnásobnou matkou na plný úväzok, ktorá všetky svoje deti dojčila, a to dokonca tandemovo. Splnila si svoj sen a v roku 2014 začala prevádzkovať e-shop www.kengurka.sk, ktorý priamo odráža to, čím Adriana žije: vzťahovú výchovu. Ako poradkyňa pri dojčení neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka dojčaťu, pokiaľ neboli vyčerpané všetky iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiava Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikuje a podporuje dojčenie bez nároku na honorár.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *