Mýtus č. 2 – Mlieko je až na tretí deň po pôrode
Veľa mamičiek má v tehotenstve pochybnosti, či budú mať po pôrode mlieko, aby mohli dojčiť. Alebo si myslia, že mlieko musí po pôrode „prísť“. Je preto veľmi príjemné a upokojujúce vedieť, že mamička s mliekom už do pôrodnice prichádza.
Ako je to vlastne s mliekom
Prvé mlieko (tzv. kolostrum) sa začína tvoriť už v 16. týždni tehotenstva, takže mamičky majú v okamihu pôrodu všetko prichystané.
Kolostrum je jediná vhodná potrava pre dieťa po pôrode, ktorá má presne to zloženie, ktoré dieťa potrebuje a ktorá sa v prsníkoch nachádza presne vo vhodnom množstve, pričom nehrozí, že dieťa bude kŕmené príliš veľkým množstvom príliš nevhodnej potravy, ako je v prípade, že dieťa dostáva umelé mlieko. Jeho prvoradá úloha je ochranná; pokrýva črevo, aby predchádzalo priľnutiu patogénov. Obsahuje množstvo protilátok, biele krvinky – leukocyty; najmä polymorfonukleáry (90% buniek v kolostre), proteín lyzozým, pomáha dieťaťu bojovať s infekciami. Kolostrum je zázračná tekutina a má veľa minerálov najmä Na, Zn, Cl, K a vitamínov A a E a proteínov. Je bohaté na imunoglobulín A, (sIgA) najmä hneď po pôrode. Obsahuje taktiež laktoferín, interleukín 10 a epidermálny rastový faktor. Okrem toho kolostrum urýchľuje osídlenie tráviaceho traktu mikroflórou L.bifidus. Keďže v prvých dňoch po pôrode pôsobí laxatívne – urýchľuje vylučovanie mekónia (smolka), skoré a efektívne pitie zabraňuje vysokým hladinám bilirubínu, a tým menej sa absorbuje do tela dieťaťa. Je najlepšou prevenciou zabraňujúcou hypoglykémii a hyperbilirubinémii.
Problém je, že deti sa často k tejto úžasnej a pre ne potrebnej strave nemôžu dostať alebo sa dostanú iba k jej časti. Dôvodom býva nesprávne prisatie a poloha pri dojčení (Správna poloha a prisatie: Mýtus č. 1).
Na 3. alebo 4. deň po pôrode sa produkcia mlieka spravidla zvyšuje, a pokiaľ matka nedojčí správnym spôsobom, prsia sa nalejú, stvrdnú a najmä bolia.
Vyhnite sa bolestivo naliatym prsníkom
Deti po narodení nepotrebujú naraz obrovské množstvá mlieka. Vzácne kolostrum, ktoré matka má, presne stačí. Dieťa sa k nemu ale musí dostať.
Základným pravidlom teda je dostatočne, často a správne dojčiť počas prvých dní. Mlieko sa nebude v prsiach hromadiť a spolu s bábätkom sa naučíte dojčiť. Tak ako matka, aj dieťa sa musí naučiť správne dojčiť. Treba sa tým vyhnúť situácii, že sa vám prsia nalejú a stvrdnú, pretože vtedy bude aj pre vaše dieťa ťažké správne sa prisať. Nehovoriac o možnej bolesti.
Dojčite na požiadanie
Dojčite vtedy, keď je dieťa hore a javí záujem o dojčenie rôznymi signálmi – cmúľanie ručičky, otáčanie hlavy, otváranie úst, rýchle pohyby očí, prebúdzanie sa a aktivita, slabé mrnčanie, nespokojnosť… Plač je už neskorým indikátorom hladu.
Čo, ak sú prsia už naliate?
Nerobte paniku a dojčite ďalej, bolestivé naliatie prsníkov zvyčajne ustúpi do 48 hodín samé, bez ohľadu na to, čo urobíte. Ak to chcete urýchliť, použite studené a trochu rozvaľkané kapustné listy – priložia sa na prsia dvakrát denne na 20 minút. Pomôžu aj studené obklady.
Ak sa bábätko už nedokáže na stvrdnutý prsník prisať, použite tzv. kvetinkovú masáž. Jednu minútu pevne, ale nie bolestivo, zatlačte dvorec, držte a potom skúste dieťa prisať.
Ak sa nevie prisať, vyhnite sa používaniu fľaše alebo klobúčika, vaše dieťa pekne zvládne kŕmenie pohárikom alebo lyžičkou.
Ak potrebujete pomoc, kontaktuje poradkyňu pri dojčení.
Originál článku nájdete tu: http://dojcenie.webnode.sk
Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová
Žijem svoj sen a venujem sa empatickému kontaktnému vzťahovému rodičovstvu. Milujem sprevádzanie matiek materstvom a moja práca je môj životný štýl. Je to moja vášeň a skutočné poslanie. Keď človeka práca baví, prestáva pracovať a začína tvoriť. Môj príbeh si prečítajte tu >>