Mýty o dojčení 3

Mýtus č. 3 – Bábätko sa musí dojčiť podľa harmonogramu

Veľmi často sa rodičia stretávajú s mylnou predstavou, že dieťa potrebuje „pevný režim“. Preto často nastupuje tréning, ktorý nie je potrebný. Bábätko sa počas prvých týždňov prispôsobuje novému prostrediu.  Režim, ktorý bábätko má bez toho, aby mu bol „vnútený“, spočíva v rytme spánku, dojčenia a bdenia, ktorý sa opakuje. Určujúci je tento rytmus, nie dodržiavanie stanovených časových intervalov.

Obmedzovanie dojčenia

Matky sa niekedy stretnú s  názorom, že sa má dojčiť na jednej strane po 10 – 15 minútach, príp. že majú dojčiť iba každé tri hodiny.

Je veľmi príjemné vedieť, že sa matka nemusí pozerať na hodinky. Stačí jej sledovať svoje dieťa. Dojčenie je totiž omnoho viac ako len prijímanie potravy (viac v článku Prečo dojčiť?) a frekvencia dojčenia či čas strávený na prsníku nič nepovie o tom, či sa bábätko dobre napilo. Okrem toho, aj dieťa, ktoré je na prsníku dlho, nemusí byť zasýtené, preto nás dĺžka dojčenia môže alebo zbytočne vyplašiť, alebo falošne uspokojiť.

Takisto, pokiaľ matka čaká, kým sa jej po troch hodinách „naplnia“ prsia, jej telo to môže brať ako signál, že mlieka je nadbytok, a prestane ho vytvárať. Je dôležité, a zároveň upokojujúce vedieť, že mlieko sa tvorí neustále a jeho tvorba po prvých pár dňoch reaguje na dopyt. Čím viac sa prsník vyprázdni, tým rýchlejšie sa mlieko tvorí.

Základ teda je dojčiť na požiadanie.

Preto vás komentáre typu „dieťa vypije všetko potrebné mlieko z jedného prsníka do 10 minút“, „robí si z vás cumlík“, „takto si zničíte bradavky“, „prsia sa vám aj tak nestihnú naplniť skôr ako za 3 hodiny“ a podobne, už teraz vôbec nemusia trápiť.

Ako teda vieme, že dieťa vypilo dosť?

Najčastejšia metóda je váženie dieťaťa pred dojčením a po dojčení. Avšak kontrola dojčenia vážením nie je vhodná metóda vzhľadom na jej možnú nepresnosť, ale i vzhľadom na to, že je pre matky stresujúca a neumožňuje matke začať dieťatko dojčiť hneď, ako o dojčenie prejaví záujem, a sťažuje to, aby bábätko mohlo na prsníku dostatočne dlho piť a prípadne na ňou aj zaspať, ak sa dobre napilo. Odpoveď na to, či bábätko prijíma dosť mlieka je pozorovanie dojčenia.

Ak už je dieťa správne prisaté (viac: v článku Prevencia boľavých bradaviek), sledujeme tzv. pauzu v brade. Keď bábätko otvorí ústa na maximum, predtým ako ich zatvorí, mu poklesne bradička. V čase, keď je brada poklesnutá, ústočká dieťaťa sa plnia mliekom. Čím je pauza dlhšia, tým viac mlieka dieťa vypilo.

Môžete si pozrieť videoukážky dojčenia alebo sa skontaktujte s poradkyňou pre dojčenie.

Čo ak pri dojčení zaspí?

To, že dojčenie bábätko uspáva, je jednou z jeho vlastností, ktorú isto oceníte. Dojčenie je najjednoduchší spôsob, ako uspať unavené a nespokojné dieťa. Nemusíte sa báť, že to tak bude naveky. Keď vyrastie, bude vedieť zaspávať samé.

Rovnako, ak bábätko dlho spí, netreba ho na dojčenie budiť. Ak sa ho budete snažiť zobudiť, možno sa prisaje, ale je možné, že zaspí skôr, ako sa poriadne nadojčí.

Ak spí 3, 4, 5 hodín, vyzlečte ho a položte na svoj hrudník (kontakt koža na kožu). A keď sa začne prebúdzať, priložte si ho k prsníku a nechajte ho, nech sa skutočne dobre napije. Teraz to už budete vedieť vyhodnotiť.

Originál článku nájdete tu: http://dojcenie.webnode.sk

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *