O dojčení by vám nemali radiť nasledovné:
„Dojčite na jednej strane 10 (15, 20,…) minút.“
1. Čas strávený na prsníku nehovorí nič o tom, ako dobre bábätko pije.
2. Bábätká sajú na prsníku nielen preto, že pijú mlieko. Satím si napĺňajú rozličné iné potreby: potrebu zahriať sa, regulovať činnosť srdca, regulovať dýchanie, upokojiť sa, zaspať, byť v kontakte s matkou, rozvíjať mozog a pod. Pitie mlieka je len jedna z mnohých funkcií, ktoré dojčenie spĺňa.
3. Dlhé dojčenie na prsníku, ak je prisatie správne, nespôsobuje ani v období tesne po pôrode bolesť bradaviek. Na to, aby vás začali bolieť bradavky, stačí aj krátke nesprávne prisatie.
4. Dĺžka dojčenia nie je podstatná. Ani dlhé dojčenie nie je zárukou dostatočného príjmu mlieka v prípade, že bábätko len saje, ale nepije.
„Dojčite 8 – 12 krát za deň.“
1. Počet dojčení nie je rozhodujúci. Pre príjem mlieka je dôležité skutočné pitie na prsníku.
2. Dojčenie je oveľa viac než len príjem mlieka. Bábätko môže chcieť ísť znovu na prsník, aj keď pred 10 minútami pilo. Tentokrát napríklad preto, aby zaspalo.
3. Niektoré bábätká pijú oveľa častejšie, než uvádzajú akékoľvek čísla.
„Ak dlho spí, zobuďte ho.“
1. Ak zobudíte bábätko, ktoré spí, môže sa síce prisať, ale pravdepodobne zase rýchlo zaspí bez toho, aby sa poriadne napilo.
2. Nemá zmysel budiť bábätko len preto, že už spí 3, 4 či 5 hodín. Spiace bábätko si položte vyzlečené na svoj hrudník. Nechajte ho vyspať sa. A keď začne prejavovať známky prebúdzania, využite tento okamih na skutočne dobré nakŕmenie. Medzitým zistite, ako zabezpečíte dobré kŕmenie (pozri článok: http://dojcenie.com/nepribera-a-nepribera/).
„Aby sme vedeli, koľko bábätko vypilo, odvážime ho pred dojčením a po dojčení.“
1. Na váženie sa nedá spoľahnúť. Obzvlášť v prvých dňoch.
2. Pauza v brade dáva oveľa spoľahlivejšiu odpoveď na otázku, či bábätko pije dostatok mlieka.
3. Pre bábätko je oveľa lepšie piť častejšie maké množstvá mlieka ako veľké množstvá mlieka naraz.
4. Ak bábätko na základe posúdenia pauzy v brade nepije dostatok mlieka, je potrebné v prvom rade zlepšiť dojčenie.
„Nedovoľte mu na prsníku zaspať.“
1. Prečo nie? Jedna z výhod dojčenia je, že máte poruke takýto jednoduchý spôsob, ako uspať unavené bábätko.
2. To, že bábätko zaspí na prsníku, je jedným z potešení, ktoré dojčenie matke aj dieťaťu prináša.
3. Uspať bäbatko je jedna z úloh dojčenia. Vaše bábätko vyrastie a bude určite vedieť zaspávať aj samo, nebojte sa.
Určitý úbytok hmotnosti novorodenca ej do istej miery normálny – nastáva v dôsledku straty prebytočných tekutín. O tom, že vaše bábätko je v poriadku, vás uistí pozorovanie dojčenia. Tak budete vedieť, že bábätko skutočne pije mlieko.
Sú veci, ktoré robiť nemusíte
S malým bábätkom máte stále čo robiť. Preto vás môže potešiť, že niektoré veci robiť nemusíte:
1. Nemusíte prebaľovať bábätko pred dojčením: Namiesto toho začnite obzvlášť v prvých dňoch dojčiť bábätko hneď, ako začne prejavovať prvé známky záujmu o prsník. Keď pri prebaľovaní tento okamih premeškáte, bábätko sa môže veľmi rozplakať a môže byť náročné upokojiť ho a začať dojčiť. Bábätká navyše veľmi často potrebujú vymeniť plienku práve po skončení dojčenia.
2. Nemusíte vážiť bábätko pred dojčením a po dojčení: Namiesto toho sledujte pauzu v brade, aby ste vedeli, či bábätko skutočne pije. Ak pauzu v brade nedokážete posúdiť, požiadajte o pomoc poradkyňu pri dojčení. Váženie bábätka nie je presná metóda ako zistiť, či bábätko skutočne pije dostatočne. Môže vás bezdôvodne uspokojiť alebo znepokojiť.
3. Nemusíte trvať na odgrgnutí: Niektoré bábätká si po dojčení nepotrebujú odgrgnúť. Mnohé zaspia na prsníku a snahou o odgrgnutie ich zobudíte.
4. Nemusíte sa snažiť položiť bdelé bábätko do postieľky a očakávať, že samo zaspí: Toto je skôr výnimka ako pravidlo. Väčšina bábätiek potrebuje pomoc dospelého, aby sa dokázali upokojiť a aby zaspali. Nájdite si spôsob uspávania, ktorý vám bude vyhovovať.
5. Nemusíte sa snažiť, aby bábätko nezaspalo na prsníku: Bábätká môžu na prsníku zaspať. Ak sa bábätko dobre napapalo, nie je to žiadny problém. Ak bábätko zaspáva na prsníku bez toho, aby dosť vypilo, zlepšite dojčenie.
6. Nemusíte si dávať pozor na to, čo jete: Namiesto toho jedzte to, na čo ste zvyknutá. Jedzte pestrú, vyváženú, zdravú stravu bez neopodstatnených obmedzení. Na vylúčenie určite potraviny treba mať dôvod.
7. Nemusíte starostlivo sledovať, koľko pijete: Namiesto toho pite podľa toho, ako ste smädná. Pite dostatočné množstvo tekutín, ktoré pokrýva váš pocit smädu. Obdobie dojčenia nie je obdobie, keď sa treba nalievať tekutinami donekonečna, ani ich obmedzovať v snahe predísť prílišnému naliatiu prsníkov.
8. Nemusíte si odsávať mlieko po dojčení: Namiesto toho dojčite, keď bábätko prejaví známky záujmu o dojčenie, a používajte stláčanie prsníka. Ak je dojčenie dostatočné a nemáte na odsávanie konkrétny dôvod, nemá zmysel odsávať „zvyšné mlieko“ v snahe udržať tvorbu mlieka či na to, aby „nevznikol zápal“. Ak je tvorba mlieka príliš vysoká, existujú iné spôsoby, ako ju znížiť.
9. Nemusíte mať bábätko v perinke: Manipulovať s bábätkom sa môžete naučiť aj bez perinky. Bude to pre vás jednoduchšie, ak sa so svojím bábätkom budete mať možnosť zoznámiť ihneď po pôrode. Ak bude bábätko pri vás v kontakte koža na kožu, bude mu teplejšie ako v perinke. Perinka navyše sťažuje dojčenie a znemožňuje dosiahnutie správneho prisatia.
Zdroj: Praktický návod na dojčenie – Poloková Andrea
Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová
Žijem svoj sen a venujem sa empatickému kontaktnému vzťahovému rodičovstvu. Milujem sprevádzanie matiek materstvom a moja práca je môj životný štýl. Je to moja vášeň a skutočné poslanie. Keď človeka práca baví, prestáva pracovať a začína tvoriť. Môj príbeh si prečítajte tu >>