Načo už len dojčiť staršie dieťa?

Jack Newman, MD, FRCPC

Stále viac a viac žien teraz dojčí svoje deti a stále viac a viac nachádzajú radosť v dojčení natoľko, že chcú dojčiť dlhšie ako pôvodne zamýšľali, dlhšie ako tradičných pár mesiacov. UNICEF už dlho povzbudzuje k dojčeniu do dvoch rokov a dlhšie a Americká akadémia pediatrov teraz rekordne povzbudzuje matky dojčiť aspoň jeden rok a potom tak dlho, ako si to matka i dieťa prajú. Dokonca aj Kanadská pediatrická spoločnosť vo svojom poslednom stanovisku o výžive potvrdzuje, že ženy možno chcú dojčiť do dvoch rokov alebo dlhšie a Zdravá Kanada vydala stanovisko podobné stanovisku UNICEFu. Dojčenie do 3 až 4 rokov bolo v ľudskej histórii bežné vo väčšine krajín sveta až donedávna a v mnohých spoločnostiach je ešte stále bežné dojčiť batoľatá.

Prečo by malo dojčenie pokračovať aj po šiestich mesiacoch?

Pretože matky a deti sa často veľmi rady dojčia. Prečo by sme mali ukončovať radostný vzťah? A pokračujúce dojčenie je dokonca prospešné pre zdravie tak matky ako aj dieťaťa.

Ale hovorí sa, že materské mlieko už nemá žiadnu hodnotu po šiestich mesiacoch.

Možno sa to hovorí, ale je to zjavne nesprávne. Keď ktokoľvek (vrátane pediatrov) môže povedať takúto vec, poukazuje to iba na veľkú nevedomosť o dojčení toľkých ľudí v našej spoločnosti. Materské mlieko je však stále mliekom. Aj po šiestich mesiacoch naďalej obsahuje bielkoviny, tuk a iné z výživového hľadiska dôležité a primerané látky, ktoré dojčatá a deti potrebujú. Materské mlieko naďalej obsahuje imunologické faktory, ktoré pomáhajú chrániť dieťa. V skutočnosti niektoré imunitné faktory, chrániace dieťa pred infekciou, sú prítomné v materskom mlieku v druhom roku života vo väčších množstvách než v prvom roku. Je to samozrejme tak, ako má byť, pretože deti staršie ako rok sú vo všeobecnosti vystavené viacerým zdrojom infekcie. Materské mlieko aj naďalej obsahuje špeciálne rastové faktory, ktoré pomáhajú dozrievať imunitnému systému a mozgu, črevám a ďalším orgánom vyvíjať sa a dozrievať.

Bolo dokázané, že deti v jasliach, ktoré sú stále dojčené, mávajú oveľa menší počet infekcií, ktoré sú menej závažné, než tie deti, ktoré dojčené nie sú. Tak matka po návrate do svojho plateného zamestnania vymeškáva menej pracovnej doby, keď pokračuje v dojčení svojho dieťaťa.

Je zaujímavé, že marketing spoločností vyrábajúcich umelé mlieko (ktoré je veľmi úbohou kópiou skutočného mlieka) vnucuje konzumáciu umelého mlieka do jedného roka života, príp. do troch, a napriek tomu nás presviedča, že materské mlieko (podľa ktorého je ich úbohá kópia vyrobená) je hodnotné len prvých šesť mesiacov alebo dokonca menej („najlepšia výživa pre novorodencov“). Príliš veľa lekárov prebralo túto pesničku.

Počula som, že imunologické faktory v materskom mlieku zabraňujú dieťaťu vo vývine jeho vlastnej imunity, ak ho dojčím dlhšie ako 6 mesiacov.

Je to nepravda, naozaj je to absurdné. Je neuveriteľné, ako môže toľko ľudí v našej spoločnosti prekrúcať výhody dojčenia na nevýhody. Očkujeme deti, aby sa vedeli brániť pred skutočnou infekciou. Materské mlieko pomáha dieťaťu bojovať s infekciami. Keď dieťa infekciu zvládne, stáva sa prirodzene imúnne.

Ale ja chcem, aby sa moje dieťa osamostatnilo.

A dojčenie robí batoľa nesamostatným? Neverte tomu. Dieťa, ktoré je dojčené, až kým sa samo neodstaví (zvyčajne vo veku od 2 do 4 rokov) je vo všeobecnosti samostatnejšie a čo je možno ešte dôležitejšie – je si viac isté svojou nezávislosťou. Na prsníku získavalo spokojnosť a bezpečie, až kým ono samé nebolo schopné urobiť krok k odstaveniu. A keď tento krok dieťa urobí samé, vie, že dosiahlo niečo, o čom vie, že ho posunulo vpred. Je to míľnik v jeho živote.

Často tlačíme deti príliš rýchlo k osamostatneniu. Priskoro samostatne spať, priskoro sa odstaviť od prsníka, priskoro robiť veci bez rodičov, robiť všetko priskoro. Netlačte na dieťa a ono sa osamostatní v správnom čase. Kam sa náhliť? Skoro odídu z domu. Chcete, aby odišli z domu v štrnástich? Ak je potreba naplnená, doznie. Ak je potreba nenaplnená (ako potreba dojčiť sa a byť blízko mamy), ostáva potrebou do obdobia raného detstva, ba aj dospievania.

Samozrejme, sú určité situácie, v ktorých sa dojčenie používa na vytvorenie nadmernej závislosti vo vzťahu. Ale takým istým spôsobom sa to môže stať s jedlom a nácvikom hygieny. Na vine nie je dojčenie. To je už iná téma.

Čo ešte?

Asi najdôležitejším aspektom dojčenia batoľaťa nie sú ani tak výživové a imunologické výhody, aj keď sú dôležité. Som presvedčený, že najdôležitejším aspektom dojčenia batoľaťa je výnimočný vzťah medzi dieťaťom a matkou: s každým dojčením sa potvrdzuje láska medzi matkou a dieťaťom. Toto pokračuje, aj keď sa z bábätka stáva batoľa. Ktokoľvek, kto pozoroval dojčenie staršieho dieťaťa alebo batoľaťa, môže potvrdiť, že je v tom niečo takmer magické, niečo výnimočné, niečo ďaleko viac ako len prijímanie potravy.

Batoľa niekedy počas dojčenia spontánne, bez zjavnej príčiny, prepukne do smiechu. Jeho potešenie byť na prsníku je oveľa viac ako len byť pri zdroji potravy. A ak to matka dovolí sebe, dojčenie môže byť zdrojom potešenia aj pre ňu, oveľa viac ako radosť z poskytovania jedla. Samozrejme, nie je to vždy skvelé, ale čo na to záleží? Keď to však príjemné je, dáva to tomu všetkému veľkú hodnotu.

Ak dieťa ochorie alebo si ublíži, (a to sa stáva, keď je v kontakte s inými deťmi a naberá viac odvahy), dojčenie je najjednoduchším spôsobom ako ho upokojiť. Pamätám si nočné služby na pohotovosti, kde matky chodili so svojimi deťmi, ktoré sa nedojčili, hore-dolu po chodbe a snažili sa utíšiť ich, často neúspešne, kým dojčiace matky sedeli ticho so svojimi stíšenými, aj keď nie práve najšťastnejšími, deťmi na prsníku. Matka dojčením upokojuje choré dieťa a dieťa upokojuje dojčením matku.

Materiál dojčenie staršieho dieťaťa, január 2005.
Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, 2005
Preklad: Mamila, o.z., 2008

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *