Nosenie prospieva deťom aj matkám

V médiách sa v poslednej dobe často objavuje nosenie detí v rôznych šatkách a nosičoch prezentované ako nová módna vlna. V skutočnosti je nosenie staré ako ľudstvo samo. Kočíky existujú len niekoľko desiatok rokov a v minulosti bolo nosenie bežnou súčasťou života matky a dieťaťa. V dnešnej dobe, kedy sa nosenie v šatkách znovu dostáva do povedomia, sa ľudia často pýtajú na výhody, či nevýhody nosenia – keď nosiť, tak aký typ nosiča či šatky, či v akej polohe treba dieťatko nosiť. Mnohí sa boja, že nosenie môže bábätku uškodiť, že si nemôže vystrieť chrbát a pod.

Potrebuje sa novorodenec skutočne vystrieť a ktorá poloha je najvhodnejšia?

(odpovedá lekárka a zároveň poradkyňa pri dojčení a nosení detí MUDr. Lucia Nemašíková):

10968511_10152630272329149_6388511142680009567_nNa trhu existuje veľké množstvo nosičov či šatiek. Dôležité je vybrať si nosič, ktorý pri nosení zabezpečí tzv. ergonomickú polohu dieťaťa. Ide o polohu, v ktorej je chrbtica a kĺbiky dieťatka v takom postavení, ktoré podporuje správny vývin chrbtice a bedrových kĺbikov. Vertikálna, čiže zvislá poloha, je vhodná od narodenia dieťatka a to sa týka aj predčasne narodených detí. Dieťa pri narodení nemá chrbticu v takom postavení ako dospelý človek. Chrbtica novorodenca je zaguľatená, má tvar písmena C (rovnako ako v brušku, tzv. totálna kyfóza). Až okolo roku sa postupne esovito prehýba a vytvárajú sa zakrivenia rovnaké ako u dospelej osoby (krčná a bedrová lordóza a hrudná kyfóza). Až do 6 rokov je toto zakrivenie „mäkké“, a teda formovateľné. Ak novorodenca položíme horizontálne na rovný povrch (kočík, postieľka), jeho chrbátik nemôže zaujať fyziologické postavenie, čo môže mať a má negatívny vplyv na vývin chrbtice a svalstva dieťatka rovnako ako napr. jeho predčasné posádzanie. Naopak vo zvislej polohe tvárou k nosiacemu chrbtica svoje fyziologické postavenie zaujíma. Dieťatko v šatke či ergonosiči nesedí, ale je podsadené. Kĺbiky sú v tzv. abdukčno-flekčnej polohe – kolienka sú vyššie ako zadoček, sú v postavení, ktoré podporuje správny vývin bedrových kĺbikov. Je to poloha, ktorú doporučujú ortopédi pri tzv. balení naširoko, či pri korekcii vrodených ochorení bedrových kĺbov, kedy sa používajú rôzne ortopedické pomôcky ako Frejkova perinka, Pavlíkove remence či Hanauskov biomechanický aparát. Tieto pomôcky však sťažujú manipuláciu s dieťatkom, obmedzujú fyzický kontakt medzi ním a matkou. Dieťa má pasívnu polohu a jeho svaly môžu ochabovať. Nosenie vertikálne v šatke či ergonosiči tvárou k rodičovi umožňuje kĺbikom a chrbtici optimálnu polohu a dieťa je v úzkom kontakte s rodičom, čo má veľmi pozitívny vplyv na jeho psychomotorický vývin. Dieťa v bdelom stave vie aktívne zapájať svalové skupiny, čím sú potom svaly pevnejšie a majú lepší tonus. Šatka či ergonosič v tejto polohe dieťa podopiera, nárazy pri chôdzi či zmene polohy rodiča sú absorbované šatkou a prenášajú sa späť na rodiča, a tak sú chránené citlivé oblasti chrbtice, na rozdiel od horizontálnej polohy v kočíku, kedy chrbtica nie je chránená a absorbuje všetky nárazy či nerovnosti na ceste. Dieťa nosené vertikálne tvárou k rodičovi má možnosť aktívne sledovať okolie, je v kontakte s rodičom a v prípade potreby sa vie rýchlo skryť pred nadmernou stimuláciou. Naopak dieťa nosené vertikálne, ale tvárou od rodiča, možnosť uniknúť pred nadmernou stimuláciou nemá. Zároveň ak dieťatko takto zaspí, dochádza k predklonu hlavičky, ktorá nemá oporu na hrudníku rodiča. Dieťa v kočíku má zase neprirodzene vystretý chrbátik, nemôže aktívne sledovať okolie a absentuje fyzický kontakt s rodičom.

To, že nosenie podporuje vývin bedrových kĺbikov, nám v rozhovore potvrdil aj lekár ortopéd MUDr. Dalibor Kurek.

Aké sú psychologické benefity nosenia?

(odpovedá psychologička Mgr. Zuzana Šimková Péliová):

Nosenie je pre dieťa vývinovou potrebou, ktorá musí byť naplnená. Má priamy vplyv na jeho IQ a zdravý psychický aj fyzický vývin. Dieťa potrebuje fyzické a emocionálne uspokojenie a ochranu pred nebezpečím. Je geneticky naprogramované na kontinuitu toho, čo už pozná z matkinho bruška, čiže chuť, vôňu, tlkot srdca, stálosť teploty, jej hlas. Mamkina náruč/telo je všetko, čo dieťatko potrebuje.

Prečo teda nosiť dieťatko a aké to má výhody pre matku aj dieťa? 

(odpovedá poradkyňa pri dojčení a nosení detí Mgr. Adriana Kráľová):

10968438_10200320678095177_8735517412159310031_nJednoducho som si v duchu položila viacero otázok. Naozaj dojčím svoje dieťa na požiadanie, ak ho „kočíkujem“? Ako ho utíšim, ak hľadá prsník a nie je pri mne? Čo vtedy urobím? Použijem cumlík? Je používanie cumlíka správnym riešením? Nechám ho plakať? Trhá mi to srdce? Riadim sa inštinktom, alebo tým, čo si o mne myslia ľudia naokolo? Čo nakoniec urobím? A moja odpoveď znela: Budem mať svoje dieťa stále pri sebe. Pri prsníku, pri mliečku, v teple a pri srdci, v bezpečí. Na tom najsprávnejšom mieste, kde si reguluje životne dôležité funkcie, lepšie prospieva, má môj dotyk, kde spolu komunikujeme, kde má ideálne podmienky na psychomotorický vývin, kde ho nebolí bruško, kde neplače, kde rešpektujem jeho prirodzené spánkové cykly a kde sa obaja cítime skvele. Moje rozhodnutie je nosiť vždy a všade. Dieťa na mne nemá dôvod na plač, lebo som pripravená okamžite uspokojiť jeho primárne potreby. Keby som to mohla zhrnúť, tak od prvého momentu, ako sa malinká narodila, tvoríme jeden harmonický celok. Nosenie je pre nás prirodzený spôsob starostlivosti o dieťa, komunikácia, budovanie dôverného vzťahu a rešpektuje potreby nás oboch. Dáva nám voľnosť, pocit slobody a dostaneme sa na miesta, na ktoré by sme sa s kočíkom nedostali. Pri nosení dcérky som sa vždy cítila ako vyrovnaná a šťastná matka, čo sa prenášalo nielen na malinkú, ktorá takmer vôbec neplakala, ale túto informáciu vysielame aj do okolia. Nosenie sme si proste zamilovali a vzťahová výchova ma urobila vnímavou matkou.

(odpovedá maminka Petra Navrátilová):

Nosenie (okrem iných nástrojov vzťahovej výchovy ako napr. dojčenie a spoločné spanie) bolo pre mňa najmä kompenzáciou dlhej popôrodnej separácie. Chcela som malému všetko vynahradiť, všetok stratený fyzický kontakt, dotyky a blízkosť rodiča. Zároveň to bol aj prostriedok na upokojenie, uspávanie a pomôcka pri zvládaní domácnosti.

Aké sú nevýhody nosenia detí?

(odpovedá poradkyňa pri dojčení a nosení detí Mgr. Adriana Kráľová):

Osobne som žiadne nepostrehla. Ale keby som to mohla zovšeobecniť, nie každá maminka je rovnako fyzicky zdatná, a preto musí frekvenciu nosenia prispôsobiť svojim hraniciam, aby sa z nosenia nestal strašiak, ale naopak, aby to bol krásny zážitok pre matku aj dieťa. Unavená matka nie je šťastná matka.

Často sa objavujú rôzne mýty spojené s nosením detí. Ktoré to sú?

(odpovedá poradkyňa pri dojčení a nosení detí Mgr. Adriana Kráľová):

Zhrniem také najčastejšie komentáre ľudí na nosenie detí: „Nepotrebuje sa vystrieť? Má dostatok vzduchu? Nepoškodí sa mu chrbátik? Nebude rozmaznané? Odpúta sa takéto dieťa niekedy? Nie je mu zima alebo teplo?“ Vyjadrím sa len k tomu, čo nebolo vysvetlené. Vždy sa uistite, že nos dieťatka je voľný. V tom prípade bude mať dostatok čerstvého vzduchu. Váš pohyb spôsobí, že vzduch v šatke bude cirkulovať a zabezpečí sa jeho dostatočná výmena. Dieťa v šatke príjima len o jedno percento menej kyslíka ako mimo šatky, ale to je tým, že v šatke je dieťa omnoho pokojnejšie a dýcha kľudnejšie. Za seba môžem povedať, že dieťatko na sebe mám maximálne pod kontrolou, teda nielen čo sa týka regulácie jeho životne dôležitých funkcií (dýchanie a srdcová činnosť), ale aj jeho teploty. Nikde inde nemôžem lepšie vedieť, ako sa cíti a či je mu teplo alebo zima. Pretože tak, ako sa cítim ja, sa cíti moje dieťatko. A kto pozná moje deti, vie, že sú maximálne samostatné. Čím viac dôvery, bezpečia a bezprostredného uspokojovania primárnych potrieb má dieťatko v ranom detstve, tým skôr sa stáva nezávislé na matke.

Na krásny vzťah medzi matkou a dieťaťom a na to, že nosiť sa dá počas celého roka, poukázala aj unikátna výstava „4 ročné obdobia – nosenie detí na Liptove“, ktorú v kaviarni Caffe exclusive v Liptovskom Hrádku dňa 7. októbra zorganizovala Kengurka a Dojčiť je in v spolupráci s liptovským fotografom Jánom Verešom. Na vernisáž prišlo niekoľko desiatok rodičov a atmosféra bola naozaj príjemná. „Som maximálne spokojná a v novom roku si výstavu pozrú rodičia v Banskej Bystrici. Dovtedy môžu výstavu obdivovať návštevníci kaviarne v Liptovskom Hrádku,“  dodala organizátorka Adriana Kráľová.

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/search/pins/?q=babywearing

Adriana Kráľová

Z Liptovských novín:

IMG_0004

3 myšlienky na “Nosenie prospieva deťom aj matkám

  1. Dobrý deň Adriana, Váš článok je dnes asi piaty, ktorý čítam o nosení, a veľmi ma to nadchlo. Zaujíma ma ale Váš názor, či je lepšie začať šatkou, alebo si mám najskôr objednať nosič? Ďakujem

  2. Ja ako mama nevládzem dieťatko niekedy nosiť, pretože mám veľa povinností v domácnosti a som ptm unavená na nejaké dlhé nosenie. Ale rada nosím malého. Ine to je už s oteckom ten sa v nosení priam vyžíva.

    1. Milá Martinka, ak ako píšem v každom článku, alebo keď sa ma niekto pýta ako často nosiť platí to isté ako pri dlhodobom dojčení 🙂 Teda tak ako to matke a dieťaťu vyhovuje 🙂 Ja by som to nezvládala zase bez toho…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *