Kurz dojčenia

Podporná skupina dojčenia –

Kurz dojčenia

Dojčenie by malo byť prirodzené a normálne. Dojčenie nie je len pitie materského mlieka (kŕmenie). Dojčenie je omnoho viac…

Podrobnosti kurzu: Kurz vedie certifikovaná laktačná poradkyňa Mgr. Adriana Kráľová (Mamila, o. z.), miesto: DOC Svetluška, presný termín a hodina po dohode s lektorkou ( v prípade záujmu ju kontaktujte na čísle: 0907 492 667), kurz má 4 stretnutia po 2 hodiny, minimálny počet záujemkýň: 3, cena: 30 eur. Možnosť individuálnej prípravy s príplatkom 10 eur.

Cieľová skupina: Kurz je vhodný pre tehotné ako príprava na dojčenie, pre matky s deťmi ako podporná skupina, aj pre ženy, ktoré len bábätko plánujú, rovnako pre prvorodičky, druho- a viacrodičky.

Výhoda zmiešanej skupiny: mamičky odovzdávajú tehotným svoje skúsenosti, tehotné ženy vidia ako prebieha dojčenie a s čím sa v období dojčenia môžu stretnúť, často vznikajú veľmi plodné diskusie.

Čo sa dozviem? 
– ako dojčiť?
– aký vplyv má pôrod na dojčenie?
– aké je dôležité, aby sa bábätko prisalo na prsník samé?
– ako pomôcť bábätku, aby sa prisalo na prsník správne?
– ako zistím, či bábätko vypije dosť mlieka?
– čo robiť, ak dojčenie bolí?
– prečo sa hnevá pri dojčení?
– večer plače, mám dosť mlieka?
– budí sa často, je moje bábätko hladné?
– správajú sa iné dojčené deti inak ako to moje a čo je normálne?
– je nosenie dôležité a ako súvisí s dojčením?
– ako mám dojčiť a stíhať domácnosť?
– čo môžem jesť, keď dojčím?
– kedy začať prikrmovať?
– ako dojčiť po 6. mesiaci?
– môžem cvičiť či brať lieky?
– som tehotná, môžem pokračovať v dojčení?
– čo urobiť preto, aby som dojčila čo najdlhšie?

– aké boli skúsenosti ostatných mamičiek z nemocnice?

Presné znenie tém:
1. 
Správny začiatok je dôležitý a život s dojčeným bábätkom – ako má prebiehať prvé dojčenie (spontánny pôrod, cisársky rez, predčasný pôrod), čo je bonding a jeho význam, prečo dojčiť, dojčenie ako základný nástroj vzťahovej väzby, denný a nočný spánok a dojčenie, nosenie a dojčenie, funkcie dojčenia, dojčenie na požiadanie, potreba nenutritívneho sania, stresové situácie.
2.
Ako dojčiť  a prečo nepoužívať umelé náhrady prsníka – kedy bábätko na prsníku pije, asymetrické prisatie, polohy pri dojčení, stláčanie prsníka, dĺžka dojčenia, frekvencia dojčenia, striedanie prsníkov, prečo nepoužívať fľašu, cumlík, klobúčiky na dojčenie, zavinovačku, dojčenský štrajk – príčiny a riešenia.
3.
Keď sa dojčenie nedarí, keď to bolí a životný štýl a dojčenie – neprisávajúce sa bábätko, naliatie prsníkov a ploché bradavky, nedostatok mliečka a dokrmovanie, laktagogá, odsávanie, nadprodukcia, príčiny boľavých bradaviek a ich liečba, zápal prsníka a absces, upchaté mliekovody, ankyloglossia, ráštep pery a podnebia,  životný štýl a dojčenie – kozmetické zásahy, cvičenie, strava a dojčenie, ochorenia a dojčenie, lieky a dojčenie, práca, škola a dojčenie.
4.

Rast a zdravie bábätka, zavádzanie príkrmov, dlhodobé dojčenie – percentilové rastové grafy WHO, reflux a dojčenie, kolika a dojčenie, odgrgávanie, čkanie, prípadne i dojčenie chorých či postihnutých detí, iné tekutiny a dojčenie, nechutenstvo a prospievanie bábätka vs. stagnácia v raste počas zavádzania príkrmov a jej príčiny, zavádzanie rizikových potravín – odporúčania EÚ – Európskej komisie pre výživu dojčiat a batoliat a ESPGHAN – Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu, tandemové dojčenie, dojčenie dvojčiat-trojčiat, dojčenie v tehotenstve, adoptívne dojčenie.

Článok o kurze a reakcie mamičiek na kurz nájdete v sekcii Blog.

Viac fotografií z kurzu tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *