Klobúčiky na dojčenie sú “pomôcka”, ktorá prináša so sebou riziká podobné ako cumlíky a fľaše.
Na čo sa klobúčiky vymysleli:
- Na ochranu poškodených bradaviek.
- Pomôcka pre deti, ktoré sa neprisávajú.
Ak si pozrieme ako sa bábätko prisáva, pochopíme, prečo klobúčiky bránia správnemu prisatiu a prečo nepomáhajú deťom, ktoré sa neprisávajú.
Klobúčiky predstavujú bariéru medzi pusinkou a prsníkom. Bábätko ani pri najlepšej vôli nedokáže správne uchopiť dvorec s bradavkou. Pri dojčení stimuluje dvorec oveľa slabšie. Bábätko, ktoré sa dokáže prisať len cez klobúčik sa na prsník vlastne neprisáva. Prisávať sa teda musí naučiť.
Riziká, ktoré klobúčiky so sebou prinášajú:
- Použitím klobúčikov sme bábätku vzali šancu naučiť sa na prsník správne prisávať.
- Bábätko si vytvára nesprávny návyk , nevie správne doširoka otvoriť pusinku.
- Prsník sa nedostatočne vyprázdňuje:
- hrozia zápaly, upchatia mliekovodov,
- dochádza k postupnému úbytku mliečka,
- zvyšuje riziko predčasného odstavenia.
- Klobúčik môže zraňovať bradavky a vytvárať nové ragády.
- Poškodená bradavka pod klobúčikom nedýcha, dlho sa lieči a cez drobné ranky sa vnáša infekcia.
- Na bradavke a dvorci sa udržiava vlhkosť – poškodené bradavky vo vlhkom prostredí sú náchylné na infekcie.
- Klobúčiky sú trvalý zdroj infekcie – napriek sterilizácii.
Práve pre riziká, ktoré so sebou klobúčik prináša, sú klobúčiky v Nemocniciach priateľských k deťom (BFHI) zakázané, podobne ako cumle a fľaše. Klobúčiky je nevhodné používať celých prvých 6 týždňov. Po 6 týždňoch len za podmienky dobre rozvinutej laktácie a len v prípade patologického tvaru dvorca či bradavky, pričom sem nepatria ani ploché ani vpáčené bradavky!
Mnoho mamičiek oponuje – dojčila som cez klobúčiky pol roka, rok , vôbec nie sú zlé, klobúčikom ďakujem za to, že dojčím. Áno, aj bábätko pijúce cez klobúčiky sa môže dojčiť – no len za podmienky vynikajúco rozbehnutej laktácie, v podstate musí mať mamička neustále aspoň miernu nadprodukciu. Len vtedy je bábätko schopné piť z prsníka dosť mliečka. Bábätko, ktoré sa prisáva cez klobúčik môže byť hladné, nedokáže si dosť mliečka vytiahnuť, lebo klobúčik mu v tom bráni. To isté bábätko na tom istom prsníku priložené správne bez klobúčika sa môže napapať veľmi dobre. Tým, že klobúčiky odstránime odstránime riziká, ktoré so sebou prinášajú. Zároveň zvyšujeme pravdepodobnosť, že budeme dlho (aj viac rokov) dojčiť a dojčenie nám bude prinášať radosť.
Poviete si, OK, dojčím len cez klobúčiky, čo teraz?
- Ak je laktačná poradkyňa v okolí – kontaktovať ju , začnete učiť bábätko prisávať správne – bábätko bude kŕmené po prste a dokŕmené napr. pohárikom, lyžičkou.
- Skúsiť bábo prikladať bez klobúčikov i sama – napr. pomocou naštudovania týchto stránok.
- Ak ide o staršie bábätko, ktoré už má pevne vytvorenú nesprávnu techniku, je možné, že už sa klobúčikov nevzdá – vtedy odporúčam udržať si produkciu i odsávaním:
- v tejto súvislosti je veľmi dôležité udržať si laktáciu po zavedení príkrmov v druhom polroku, pretože bábätko je menej na prsníkoch, väčšina mamičiek má i tendenciu poľaviť a odsávať prestane tiež – následkom je predčasné odstavenie už v druhom polroku.
- Ak sa aj podarí prejsť na dojčenie bez klobúčikov, je veľmi fajn stretnúť sa kedykoľvek s poradkyňou a správne prisatie skontrolovať:
- veľmi často sa stáva, že mamička sa po pár mesiacoch klobúčikov zbaví, ale bábätko sa neprisáva dokonale, v puse má menšiu časť dvorca – výsledkom je postupný pokles produkcie,
- s väčším bábätkom sa dá ľahšie cestovať a stretnúť sa i vo vzdialenejšom meste.
Prečo sa často nepodarí prikladať bábätko bez klobúčikov:
- Bábätko sa nespávne prikladá.
- Mamička má nadprodukciu, čo znemožňuje bábätku správne uchopiť dvorec a spokojne piť (ako prvá pomoc stačí odsať pár ml mliečka pred priložením – dvorec zmäkne, tok mliečka bude pomalší, no je to len čiastkové opatrenie, dlhodobo sa to rieši inak).
Čo prináša prechod na dojčenie bez klobúčikov:
- Dĺžka dojčenia sa skráti – dokáže vypiť viac mliečka , lebo účinne stláča dvorec.
- Bábätko je napriek tomu spokojnejšie – vypije viac mliečka bohatého na tuk.
- Intervaly medzi dojčeniami sa možno predĺžia – bábätko zostáva dlhšie sýte.
Nezabudnite:
- Klobúčiky nie sú vhodné pri riešení problémov s bradavkami ani pri neprisávajúcom sa bábätku. Hoci je momentálne boom klobúčikov vyhnite sa im.
- Všetky typy bradaviek sú na dojčenie vhodné.
- Bradavky sa navyše najviac vyvíjajú po pôrode, takže dajte sebe aj bábätku dostatok času na to, aby ste sa dojčiť naučili spoločne.
- Nezaoberajte sa tvarom prsníkov a bradaviek, nemusia vyzerať ako cumlík na fľaši – bradavky vlastne vôbec nevyzerajú ako cumlík na fľaši.
- Klobúčik si do pôrodnice neberte, nie je to užitočná pomôcka, ak máte bolestivé bradavky a nie je riešením ani v prípade, že sa bábätko neprisáva (oba problémy sa dajú riešiť inak).
Prečítajte si príbeh o klobúčiku.
Zdroj: http://dojcenie.wordpress.com a Praktický návod na dojčenie – Poloková Andrea
Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová
Žijem svoj sen a venujem sa empatickému kontaktnému vzťahovému rodičovstvu. Milujem sprevádzanie matiek materstvom a moja práca je môj životný štýl. Je to moja vášeň a skutočné poslanie. Keď človeka práca baví, prestáva pracovať a začína tvoriť. Môj príbeh si prečítajte tu >>