Prehľad pomôcok na nosenie detí

Úvod

Veľa krát sa mamičky, ktoré sa rozhodli nosiť svoje deti pýtaju, v čom je možné ich nosiť, čo je vlastne na trhu na ich nosenie dostupné, a ako sa v tom orientovať.

Šatky elastické

Sú vhodné od narodenia a zväčša sa udáva nosnosť do približne 8kg – 15kg v závislosti od výrobcu. Výhoda elastických šatiek je v tom, že sú tolerantné k nedokonalosti úväzu, a sú vhodné pre začiatočníka. Veľmi dobré sú pri úväzoch, ktoré sa najprv uviažu na telo nosiča a potom do neho dieťa vložíte, pretože odhadnúť „veľkosť“ úväzu si vyžaduje cvik. A elasticita šatky umožňuje vložiť dieťa aj do viac dotiahnutého úväzu. Avšak dajú sa využiť aj pri úväzoch ktoré sa doťahujú až po vložení dieťatka. Nevýhodu elastických šatiek vidím v tom, že hoci je nosnosť uvedená v rozpätí, ktoré som spomínala vyššie, zväčša už po prekročení 6kg strácate komfort a šatka povoľuje. Pri úväze kolíska, ktorý sa zväča využíva pri dojčení, dieťa z prsníka „padá“, alebo na ňom „visí“. Pri dlhšom používaní šatky sa naťahuje, a je dlhšia ako ste ju pôvodne kúpili. Cenovo sú tieto šatky dostupnejšie.

Medzi bežne používané značky elastických šatiek patria Moby, ktoré sú jedny z najlepších elastických šatiek, Liliputi, Hoppediz, Bkay, a iné.

Pevné šatky

Sú tiež vhodné od narodenia a ich nosnosť je do približne 20kg a viac. Uväzovanie pevnej šatky už vyžaduje istú zručnosť, ale zväčsa to nie je také zložité, ako to v skutočnosti je.  Ak sa to naučíte, zväčša Vám to zaberie pár minút. Nikto sa nenarodil s o schopnoťou viazať šatku, nenechajte sa odradiť po prvom, alebo druhom pokuse. Pri úväzoch do ktorých sa dieťa vkladá, už je potrebný odhad, aby nebol úväz príliš voľný, alebo naopak dotiahnutý príliš a dieťa do neho bude obtiažne vložiť. Výhoda pevných šatiek je v tom, že získate uvierzálny nosič, ktorý Vás bude sprevádzať po celý čas nosenia dieťatka. Napríklad šatka značky Hoppediz sa dá využiť ako pôrodnická pomôcka a môže byť zaťažená ťažnou silou až do 700kg.

Pevné šatky v závislosti od značky sa nosením „zanášajú“ , čo v nosičskom slovníku znamená, že sa stávajú poddajnejšie. Tkaniny neodporúčam žehliť, po praní môžete šatku zatočiť ako keď žmýkate uterák a toto urobiť niekoľko krát. Na vyrovnanie a zmäknutie šatky si ju  zoberte so sebou do postele. Takto si ju pekne svojím telom ožehlíte a šatka sa postupne stáva poddajnejšou. Kvalitné šatky sú vyrobené z prírodních tkanín a farbené pred tkaním farbami bez obsahu ťažkých kovov. Dajú sa sušiť v sušičke a pri praní nie je potrebné použiť aviváž, alebo zmäkčovače. Môžete si šatku kúpiť aj použitú a zanosenú, kvalitné šatky majú dlhú životnosť.

Medzi obľúbené značky patria Didymos, pričom tie osobne považujem za jedny z TOP medzi šatkami asú aj cenovo náročnejšie, potom Storchenwiege, Hoppediz, Babydoo. Menej spokojná som bola so šatkou Šanami, Vatani.

Dľžka šatky závisí od „veľkosti“ nosiacej osoby. Čiže podľa výšky a šírky nosiča. Dĺžky šatiek sú rôzne a zavisí to od konkrétneho výrobcu.

Pri nosení v šatke, je váha dieťatka s výnimkou kolísky rozložená rovnomerne. Nosenie možné na chrbáte, vpredu, v kolíske, na bok. Na každý jeden spôsob existuje viac možností úväzov a každý si vyberie ten ktorý mu lepšie vyhovuje.

Hoppediz šatky: 2.5m, 4m,  4.6m, 5.4m
Didymos šatky: 2.7m, 3.2m, 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m, šírka 70cm
Storchenwiege: 2.7m, 3.6m, 4.1m, 4.6m, 5.2m
Šanami: 4.5m, 5m, šírka 70cm
Amazonas: 4.5m , 5.1m
Moby: 5.5m
Ellevill : 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m
Vatanai : 2.5m, 3m, 3.5m, 4m, 4.5m, 5m
a iné.

Ring sling

Je to podobný nosič ako babyvak, je vyrobený zväčsa z látok, ktoré sa používajú na šatky. Je to šatka spojená kovovým krúžkom a pomocu ktorého sa doťahuje. Nosenie je možné vpredu, v kolíske, na bok aj na chrbáte. Váha dieťatka je rozložená na jednom pleci nosiča. Cenovo menej náročný.

Mei tai

Je to ergonomciký nosič, ktorý dokáže ušiť šikovná krajčírka, nie nevyhnutne je potrebné si ho kupovať. Nenáročný na materiál, avšak je vhodné mať popruhy na pleciach vystužené, aby sa nezarezávali.

Je skladný, ľahko sa s ním manipuluje. Nosenie možné vpredu, na chrbáte, na boku.

Ergonomické nosiče

Hmotnosť dieťatka sa rozdelí na obe plecia, ľahká a rýchla manipulácia, pre tých, ktorí nechcú viazať šatky. Niektoré z nich majú aj vložky pre novorodenca, avšak osobne ich odporúčam v rozhraní od 3-6 mesiacov. Pretože žiadny nosič nie je možné dotiahnuť tesne na telo nosiča, čo je pri nosení a obzvlášť maličkých detí dôležité. Manduca, je jeden z najobľubenejších nosičov, kde je možné prekrížiť popruhy na chrbáte, a vyhnete sa tak upínaniu spojovacej pracky, čo je zväčša problém urobiť bez pomoci. Boba, Ergo, Alpino, Beco, Patapum a pod. to sú značky do ktorých sa opatí investovať. Sú cenovo náročnejšie avšak nezábudajme, že ide o ergonomické nosiče, ktoré podporujú správny vývin kĺbikov a zaoblenie chrbátika. Laici si ich často mýlia s klokankami, avšak rozdiel je v cene a tiež v zdravej ergonomickej polohe.

Nosenie možné vpredu, na chrbáte a na boku. Váha dieťatka je rovnomerne rozložená.  Kvaltiné nosiče majú dlhú životnosť a teda nie nevyhnutne je potrebne kupovať nový.

Babyvaky

Výhodou je rýchla manipulácia, nevýhodou záťaž na jedno rameno nosiaceho. Pri prenášaní dieťatka z auta a pod. má svoje uplatnenie. Často majú matky pocit, že šatku viazať nezvládnu a babyvaky sa im zdajú jednoduchšia verzia, paradoxne pri porovnaní so šatkou zistia, že šatka je predsa jednoduchšia. Samozrejme aj babyvaky majú svojich priaznivcov. Pri úväze kolíska je možné preložit dieťa na druhý prsník do tkzv. futbalovej polohy bez toho, aby ste ho museli z neho vyberať.

Nosenie možné v predu, na chrbáte, na boku, kolíska.

Uťahuje sa krúžkom, podobne ako pri Ring Sling.

Ako vybrať dĺžku šatky:

štandartná veľkosť šatiek

        2
270 cm
        3
320 cm
       4
370 cm
       5
420cm
       6
470 cm
      7
520 cm
      8
570 cm

kolíska

Z O O O O O O

na bok

Z O O O O O O

batoh

  Z Z O O O O

kríž na bok

  F M Z O O O

batoh

    M Z Z O O

kolíska z dvojitého kríža

    F M Z Z O

kríž

    F M Z Z O

dvojitý kríž

      F M    

Nech už ste sa rozhodli pre ktorúkoľvek pomôcku na nosenie, stále majte na pamäti zásady správného nosenia, na abdukčne flekčnú polohu, a na to, že dieťa vždy nosíme tvárou k svojmu telu a nie naopak. F = do vel. 36, M = do vel. 42 (pánská vel. 50), Z = cca. do vel. 50 (pánská vel. 58), O = cca. do vel. 56 (pánská vel. 60)

Autor: Diana Eliášová

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *