Prevencia boľavých bradaviek

Príliš mnoho matiek zažíva počas dojčenia bolesť. Je to časté, ale nemalo by to tak byť. Nie je pravda, že to treba len vydržať, že si bradavky potrebujú „zvyknúť“. Správne prisatie predchádza bolesti a ak už bolestivé bradavky máte pomôže situáciu zlepšiť. Ak bolesť pretrváva aj napriek správnemu prisatiu, potom má bolesť ešte ďalšiu príčinu, ktorú treba odstrániť – v takomto prípade je potrebná návšteva poradkyne pri dojčení. Klobúčiky („chrániče prsných bradaviek“) nie sú riešením pri bolesti bradaviek. Neriešia skutočný problém a navyše môžu spôsobiť, že sa bábätko nebude chcieť prisať na prsník bez klobúčika.

Klobúčiky spôsobujú podobné zmätenie ako fľaša, môžu znižovať tvorbu mlieka (ktorá sa nemusí prejaviť hneď – zvlášť, ak máte nadmernú tvorbu mlieka), podporovať vznik infekcií na prsníku a prispievať k zablokovaným mliekovodom. Dojčenie na klobúčiku nie je rovnaké ako dojčenie priamo z prsníka. Na klobúčik bábätko nemusí doširoka otvoriť ústa. Klobúčik nie je ani pomôcka pri neprisávajúcom sa dieťati. Neprisávajúce sa dieťa, podobne ako bolesť na prsníku, si vyžaduje iné stratégie.

Je smutné, že boľavé bradavky sú príliš často považované za niečo, čo k dojčeniu patrí. Nie je to tak. Čo môžeme spraviť? Najlepšou liečbou boľavých bradaviek je prevencia. Ak prisatie bolí, nie je správne. Nedávajte však preto bábätko dole z prsníka. Dve bolestivé prisatia sú dvakrát bolestivejšie než jedno.

Prisatie upravte počas dojčenia s pomocou poradkyne pre dojčenie. Príležitostí na nácvik ešte budete mať dostatok.

Tri tajomstvá o dojčení

1. Bolesť bradaviek a ranky na bradavkách (ragády) netvoria normálnu súčasť dojčenia. Ak vás niečo bolí, treba hľadať príčinu a odstrániť ju.

2. Klobúčiky nie sú vhodné pri riešení problémov s bradavkami ani pri neprisávajúcom sa bábätku. Hoci je momentálne boom klobúčikov, vyhnite sa im.

3. Všetky typy bradaviek sú na dojčenie vhodné. Bradavky sa navyše najviac vyvíjajú po pôrode, takže dajte sebe aj bábätku dostatok času na to, aby ste sa dojčiť naučili spoločne.

Zdroj: Praktický návod na dojčenie – Andrea Poloková

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

2 myšlienky na “Prevencia boľavých bradaviek

  1. Ja som sa pýtala viacerých odborníkov a aj sama si to dlho študovala a bolesť pri dojčení je v nejakých 99% prípadoch spôsobená zlym prisatím bábätka, alebo sacou metódou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *