Príbeh o cumlíku

Tento článok nebol písaný s cieľom použiť ho ako návod na odučenie dieťaťa od cumlíka, ani ako návod pre dojčeniu s používaním cumlíka. Píšem ho ako výstrahu a poučenie pre mamičky, ktoré dojčia a uvažujú nad jeho používaním. Isto sa nájdu aj mamičky, ktoré budú argumentovať, že cumlík používali popri dojčení bez ťažkostí. K tomu len podotknem, že moje kamarátky, ktoré ho používali, dnes už nedojčia. Každé dieťatko je iné, a naozaj, čo platí pre jedno, nemusí pre druhé, netreba riskovať.

Keď sa narodila dcérka, bola presne ten typ bábätka ako jej starší brat, niektorí by ju nazvali „náročné dieťa“. Neustále si vyžadovala moju pozornosť a blízkosť, a keďže aj ja som jej blízkosť potrebovala, snažila som sa nájsť riešenie ako to skĺbiť, aby som sa mohla venovať aj synovi a byť aj jemu na blízku. V tomto nám pomohla šatka na nosenie, kde sa dcérka upokojila a spala, a ja som mala voľné ruky. Problém však nastal v tom, že nevedela zaspať bez prsníka, a tak to u nás niekedy vyzeralo tak, že na prsníku bola každú chvíľu, keďže bola v šatke, nebola to prekážka. Odmietala však spávať v kočíku. Nebudem zachádzať do podrobností, výsledok bol nakoniec ten, že som podľahla tlaku blízkej rodiny a tiež odporúčaniu pediatričky, keďže dcérka pribrala za prvý mesiac viac ako 1,5 kg a tento prírastok sa jej zdal vysoký, a tak som cumlík začala používať.

Zrazu spala omnoho dlhšie a dokonca aj v kočíku. Síce sa po takom dlhom spánku budila s obrovským plačom, ale pripisovala som to tomu, že keď si dobre pospala, tak jej dobre vytrávilo. Mliečka bolo dosť, tak som ju vždy nadojčila a upokojila sa. Takto sme fungovali krásne niekoľko týždňov a naozaj bez ťažkostí a ja som sa vnútorne upokojila a utvrdila v tom, že cumlík nemôže byť až taký problém. Na to, že následky jeho používania nemusia byť ihneď viditeľné, som prišla neskôr. Na najbližšej poradni po prevážení nastal šok, dcéra pribrala za 6 týždňov minimum, skoro vôbec. Nikdy som sa neriadila rastovými tabuľkami, ale nevedela som si vysvetliť, kde by mohol byť problém. Nakontaktovala som sa poradkyňu pri dojčení, ktorá bola u nás aj na začiatku, a poradkyňa odporučila vylúčiť cumlík. Cumlík nám predlžoval intervaly medzi dojčením, a tak sa dcérka dostávala na prsník, keď už bola veľmi hladná. Dokonca som sa párkrát pristihla, hlavne v noci, keď som bola ospalá, že keď zamrčala, tak som jej ho hneď vložila do úst, aby spala ďalej. Klesla mi tvorba mlieka, keďže nebola prikladaná na prsník podľa jej potrieb. Neverila som, že ak je dieťa hladné, dá sa oklamať cumlíkom, veď predsa musí vedieť, že z neho netečie. A tak som aj naďalej používala cumlík, zvýšila si podpornými prostriedkami tvorbu mlieka, a na nasledujúcej poradni už krásne pribrala. Čo ma však trápilo, bolo to, že po krátkom čase, začala prsník odmietať, hoci bola evidentne hladná. Myslela som, že nemám mlieko, pretože inak by sa predsa najedla. No ona bola taká hladná a nervózna, že sa odmietala prisať. Musela som jej mlieko najprv vstreknúť do úst a potom, keď sa trochu nasýtila, dokázala sa prisať. Súčasne som pociťovala bolesť pri dojčení, bradavky boli akoby ošľahané vetrom, „zodraté“ a svrbeli. Začala som cumlíky častejšie sterilizovať, natierať bradavky a užívať výživové doplnky na liečbu kandidózy. Poradkyňa opäť odporučila vylúčiť používanie cumlíka. Teraz som sa už aj ja pevne rozhodla, že cumlík zrušíme, vedela byť bez neho na začiatku, bude vedieť aj teraz.

Aké však bolo moje sklamanie, keď som zistila, že aj keď je nadojčená, je pri mne a nosí sa v šatke, nevie bez cumlíka zaspať. Snažila som sa jej cumlík nahradiť prsníkom, ale keďže bradavky neboli ešte zahojené, bolo nemysliteľné, aby bola častejšie na prsníku. A ona toto aj odmietala, na spanie a upokojenie jednoducho prsník neakceptovala. Dojčenie bolo pre ňu čisto len na nakŕmenie sa. Keď liečba začala zaberať, už som to prestala riešiť a rozhodla sa, že ak cumlík mať musí, budem ich častejšie meniť a viac sterilizovať, aby sa infekcia nevrátila. Obmedzila som cumlík len na spanie, ale kedykoľvek to bolo ťažké a nedalo sa to s ňou vydržať, znervóznela som, lebo som situáciu nevedela inak riešiť a dostala cumlík. Aj babky boli naprogramované na cumlík, začala plakať – dostala cumlík, čo na tom, že občas padol na dlážku, v rámci testovania imunity to nebola prekážka, čo na tom, že osoba ktorá jej ho podáva do úst nemá čisté ruky alebo práve dofajčila cigaretu. Poznáte to? Dieťa vyhodí cumlík von z kočíka, keď ste práve na prechádzke a náhradný nemáte, voda po ruke nie je, čo urobí mamička? Keď v noci spíte a dieťa vedľa vás mrnčí a vy chcete, aby spalo ďalej, a ani za svet, ako na potvoru, neviete nájsť, kam zapadol cumlík, aby ste mu ho dali a mohli spať ďalej? Potrebovala utíšiť alebo len popestovať, bola umlčaná cumlíkom, pretože ten bol na upokojenie, že som tým potláčala jej potreby, som si uvedomila až dnes… Po pár týždňoch sa kandióza vrátila, teraz som už mala také bolesti, že som vládala dojčiť len so zubami zaťatými do plienky. Samozrejme, že tu bola možnosť číslo dva – prestať dojčiť, ja som si však vybrala tú prvú.

Aby sme sa odučili od cumlíka, museli sme sa odučiť všetci. Po preliečení bradaviek, ktoré tentokrát už bolo omnoho náročnejšie, som jej cumlík nahradila prsníkom a momenty hnevu a „umrnčanosti“, predtým „cumlíkové“, sme sa učili zvládať inak (neuveriteľné, ako matka musí byť v tomto prípade kreatívna) – ja, aby som jej ho nedala, keď už som si s ňou nevedela rady, a manžel, aby mi nekričal „daj jej cumeľ, zlá je“. Všetky sme vyhodili, doma neostal ani jeden, žiadna poistka ani zadné dvierka pre každý prípad. A ostatní? Keď nebudeme mať so sebou žiadny cumlík, žiadny jej nevypadne a žiadny jej nedajú. V noci žiadny nehľadáme, nestresujeme sa, či sme ho nezabudli doma, ak sa niekam ponáhľame. Dôležité je, že sme sa tieto situácie naučili zvládať bez cumlíka, aj keď jeden následok nám ostal, pri saní naprázdno nepoužíva jazyk, drží ho vzadu, akoby sala cumlík, čo mi spôsobuje svrbenie, ale pri pití sa to zlepšilo, a jazýček je nad spodnou perou, čím sa zlepšilo aj prisatie, čomu sa veľmi tešia aj moje bradavky.

Dcérka nepoužívanie cumlíka zvládla dokonca lepšie ako ja, zaspí bez neho a upokojí sa tiež, stačí jej prsník a nemusí byť na ňom stále, ako som sa obávala, že sa to skončí, keď jej cumlík zoberieme. Noci sú v tomto ešte náročné, ale verím, že to chce čas a aj toto prekonáme.

Diana Eliášová

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *