Strava dojčiacej matky

Za ako rýchlo sa strava, ktorú matka zje dostane do materského mlieka, nie je ľahké jednoznačne odpovedať. Pretože pri rôznych druhoch potravín to môže trvať rôzne dlho. Ale čo je dôležitejšie vedieť, že dojčiaca matka sa nemusí v strave nijako obmedzovať. Ak by vaše dieťa malo reakciu na nejaký druh potraviny, je potom vhodné túto konkrétnu potravinu vylúčiť, avšak tiež nie je jednoduché určiť, čo alergická reakcia je a či sa reakcia zopakuje.

Materské mlieko a jeho variabilita je najlepším spôsobom, ako dieťatko pripraviť na príjimanie potravy a minimalizuje možnú alergickú reakciu.

Dojčiace ženy môžu jesť všetko bez výnimky a nemá zmysel „preventívne“ vylučovať akúkoľvek potravinu. Inými slovami, môžete jesť všetko. Jediný dôvod na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by vám daná potravina nerobila dobre alebo ak by ste na to mali nejaký konkrétny dôvod. Paušálne vylúčenie potravín je nevhodné a nežiadúce.

Mnohé matky vylučujú určité potraviny kvôli zmenu vzhľadu stolice detiaťka. Ak ste potraviny vylúčili len na základe vodnatejšieho vzhľadu stolice a na základe častosti stolice, tak ide pravdepodobne o zbytočné obmedzenie. Dojčené deti môžu mať stolicu veľmi často, mnohokrát za deň a može byť vodová, riedka a podobne. Ak ide len o tieto vlastnosti stolice nie je to podklad na to, aby ste držali diétu.

Vo všeobecnosti takéto diéty a vylučovanie potravín z jedálnička matky počas dojčenia nie sú vhodné. Dojčiace matky by mali jesť bežnú zdravú stravu tak, ako akýkoľvek iný dospelý. To isté sa týka „alergénov“, nie je preukázané, že by vylúčenie alergénov zo stravy dojčiacej matky bolo prospešné pre matku či pre dieťa, naopak, dojčiaca matka môže jesť všetky potraviny s výnimkou tých, na ktoré je sama alergická (čo je logické). Skúste znovu prejsť na normálnu stravu.

Zdroj: http://dojcenie.webnode.sk

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

3 myšlienky na “Strava dojčiacej matky

 1. Dobrý deň,
  presne na toto by som sa chcela opytat…neviem či ste počuli o zelenom jačmeni…uzívam ho na základe odporúčania pre lepšiu kvalitu mlieka nakolko je to vyzivovy doplnok ktorý má kvalitné nutričné hodnoty…no moje dietatko začalo kakať žlto-zelenú stolicu vzdy poobede abo podvečer…ráno ma stolicu žltú poobede zelenú…u doktorky mi odporučili vylučit zeleninu a spomínaný jačmeň…zeleninu milujem preto je dost tazko vzdat sa jej …myslíte ze by to mohlo mat vplyv na jej farbu stolice?Večer nas trapia aj koliky (alebo respektíve neutíchajúci plač a pomaha len nosenie a cvičenie)tiez mi bolo povedane ze to môze byt z toho no mne to tak nepríde…

   1. Dobrý deň, Michaela.
    Naozaj nemá význam preventívne vylučovať potraviny z jedálnička dojčiacej matky. Doporučenie vynechať zeleninu, len na základe farby stolice dieťaťa je dokonca dosť nešťastné, nakoľko sa tým ohrozuje zdravie matky. Zelenina je doležitá súčasť zdravého stravovania a vylúčiť ju môže mať následky na zdravotný stav matky.
    Čo sa týka výživového doplnku zelený jačmeň, kludne ho môžte naďalej užívať, pokiaľ máte kvalitný zdroj a pijete nápoj vždy čerstvý, ak máte práškovú formu.
    Farba, konzistencia, vôňa či iné charakteristiky stolice dieťaťa majú len vedľajší význam a nehovoria samé o sebe nič. Pokiaľ je dieťatko spokojné, prospieva, môže stolica dojčeného dieťaťa vyzerať rôzne a netreba ju vôbec riešiť.
    Nakoľko ale píšete, že dieťa býva večer nekľudné, tak by som doporučila skontrolovať dojčenie, nakoľko nesprávne prisatie môže viesť k tomu, že dieťatko sa nahltá vzduchu a môže ho bolieť bruško, či sa nedojčí dostatočne efektívne. Plač bábätka, ale nemusí nutne znamenať hlad, či bolesti brucha. Môže sa jednať o to, že dieťatko je prestimulované, potrebuje sa dojčiť na upokojenie či zaspinkanie. Dieťa môže a väčšinou potrebuje nosenie na to, aby bolo kľudné a pokojné. V tomto veľmi pomáha nosenie detí v babyšatkách alebo ergonomických nosičoch. Doporučila by som skontaktovať sa osobne s laktačnou poradkyňou zo svojho okolia, kontakt najdete na http://www.mamila.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *