Vernisáž k výstave 4,2 v Caffe Exclusive v Liptovskom Hrádku

V Liptovskom Mikuláši v priestoroch súkromnej ZUŠ (30. 9. – 4. 10. 2013) a Liptovskom Hrádku v kaviarni Caffe exclusive (7. 10. – 7. 11. 2013) sa po prvý raz uskutočnila výstava s názvom 4,2. Organizátori výstavy názov poňali symbolicky. 4,2 je priemerná doba dojčenia vo svete.  Jej cieľom bolo tiež poukázať verejnosti na fakt, že dojčenie je prirodzené kdekoľvek a kedykoľvek. V Liptovskom Hrádku dňa 7. 10. o 16:00 sa uskutočnila slávnostná vernisáž k výstave, ktorú prišiel podporiť aj Robo Papp. Pozvanie prijali aj odoborníci, okrem iných aj predsedníčka o. z. Mamila Viera Červená a poradkyňa pri dojčení Mária Čičková, študentka psychológie. Po vernisáži nasledovali odborné prednášky na témy: Dokedy majú byť deti dojčené? Ako prebieha odstavenie detí? Mamičky sa pýtali aj na psychologické aspekty dlhodobého dojčenia.

„Túto výstavu organizujeme predovšetkým preto, aby sa dojčenie stalo spoločenskou normou,“ povedala organizátorka, laktačná poradkyňa Adriana Kráľová z Liptovského Hrádku. „Dojčenie je nesmierne dôležité pre zdravie detí aj matiek. Dojčenie poskytuje materské mlieko, ktoré je nenahraditeľné a satie na prsníku, ktoré má zásadný význam pre rozvoj mozgu a rôznych ďalších štruktúr a orgánov v tele dieťaťa a je dôležité ho podporovať tak dlho, ako trvá,“ dodala predsedníčka o. z. Mamila Viera Červená z Trnavy.

Myšlienku dlhodobého dojčenia prišiel podporiť aj Robo Papp, ktorý má trojročnú dcérku. „Myslím si, že takéto akcie majú zmysel a že treba dnešným hlavne mladým mamičkám povedať, že materské mlieko je najlepšie pre deti a hlavne najlacnejšie“.

Výstava v Liptovskom Hrádku je treťou zastávkou tejto putovnej výstavy, po Šali a Liptovskom Mikuláši. Výstavu si môžete pozrieť do 7. 11. 2013 a potom sa presunie do Zvolena. Na vernisáž prišlo niečo cez tri desiatky mamičiek s manželmi a deťmi.

Ako sa páčilo maminkám na výstave:

Jana Vyšná Juríková: „Som veľmi rada, že som sa zúčastnila vernisáže výstavy 4,2 v Liptovskom Hrádku. Mala som možnosť stretnúť mamičky, pre ktoré je dojčenie prioritou a veľmi sa z toho teším, keď je medzi matkou a dieťaťom pekné puto. Dojčenie je síce prirodzené, no napriek tomu dokáže čerstvú mamičku niekedy prekvapiť. Odporúčam všetkým mamičkám, ktoré sú zneistené radami svojho okolia, aby sa nebáli obrátiť na odborné poradkyne a nevzdávali sa pri komplikáciách príliš rýchlo. Dcéru som dojčila vyše roka. Syn má teraz 3 roky a stále je dojčený. Čakám, kedy sa sám odstaví. Vážim si každého, kto podporuje mamičky pri dojčení. Podpora v tejto oblasti je naozaj veľmi dôležitá, viem to posúdiť z osobnej skúsenosti. Mamičky, neváhajte, informujte sa a dajte svojim deťom, to, čo najviac potrebujú.“

Martina Hricová Domiterová: „Výstava o dojčení s názvom 4,2 ma oslovila najmä pre jej hlboký význam a odkaz všetkým mamičkám či už dojčiacim alebo tým čo sú v očakávaní. Pre mňa samotnú je dojčenie ten najkrajší a najúprimnejší okamih s mojim drobčekom a dúfam, že potrvá čo najdlhšie. Všetky fotografie, či už profesionálne, ale aj tie amatérske sú úžasné pretože vystihujú okamih ktorý patrí len matke a dieťatku a ich vzájomné puto lásky v tej chvíli rastie. Ďakujem organizátorke p. Aďke Kráľovej, že sme sa mohli aj osobne podeliť o naš okamih šťastia zachytený na fotografii.“

S účasťou na výstave som nadmieru spokojná. Akcia mala perfektnú mediálnu podporu (regionálna telvízia, noviny, spravodaje).

Autor fotky na plagáte: Martin Gaal, autor fotiek v galériách: Ján Vereš.

Reportáže z vernisáže.

Adriana Kráľová

Niečo z Liptovského Mikuláša (zábery nie sú z vernisáže):

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *