Všetko o materiáloch, pranie a starostlivosť o šatky

Všeobecné tipy na pranie/sušenie:

Tekutý prací prostriedok bez optických zjasňovačov je jedným zo základných odporúčaní pre väčšinu materiálov.

Nepoužívajte aviváž.

Tu je prehľad a rozdelenie, ktoré vám pomôže vybrať ten správny prací gél.

Veľa ľudí suší tak, že nechá položené, alebo zavesené na šnúre voľne vyschnúť, aby zabránili zbiehaniu. Ak pracujete s materiálom, ktorý znesie sušenie v sušičke, je všeobecne odporúčané sušiť na nízkej teplote. Nepoužívajte sušiace pláty. Sušiace gule sú veľmi nápomocné pri mäkčení/zanášaní vašej šatky.

Ak sušíte RS (Ring Slings) v sušičke, zabaľte ich do páru ponožiek, aby ste zamedzili prílišnému hluku.

Žehlenie naparovacou žehličkou je skvelý spôsob, ako zmäkčiť väčšinu materiálov. Uistite sa, že máte žehličku správne nastavenú.

Nikdy sa nehanbite spýtať sa, ak ste si niečím nie istí.

Užitočné odkazy na inštrukcie ohľadom prania:

Zoznámte sa s materiálmi:

Tkané šatky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Výber sa na prvý pohľad môže zdať ohromujúci! Tu je základné rozdelenie a charakteristika jednotlivých druhov materiálu. Prosím berte na vedomie, že kvalita šatiek sa môže rôzniť v závislosti na značke, hrúbke, hustote, a tkaní. Neváhajte spýtať sa priamo výrobcu na detaily konkrétnej šatky!

Bavlna: Bavlna je skvelý „ťažný kôň“, a je vhodná ako prvá šatka. Vo všeobecnosti, starostlivosť o ňu je celkom jednoduchá, nevyžaduje ručné pranie. Veľa ľudí pokladá bavlnu za „útulnú“ pre malé bábätká, a super-pohodlnú pre batoľatá. Tenšie bavlnené šatky, najmä tie, ktoré majú otvorené tkanie, už nemusia byť dostatočne pevné pre väčšie deti. Bavlna má tendenciu zahrievať.

Ľan: Ľan je obľúbený pre jeho pevnosť. Mnohé ľanové šatky môžu byť náročné na zmäkčenie, ale stoja za to. Po zanosení sú maslovo mäkké, a zvyčajne získajú hodvábnu mäkkosť. Veľa ľanových šatiek, najmä zo 100% ľanu, je výborných do teplého počasia. Iné ľanové šatky, hlavne tie hrubšie, môžu byť veľmi teplé. Vo všeobecnosti sa ľan pokladá za tvrdý a hrčkavý, v skutočnosti však hrubšia zanosená ľanová šatka môže byť úžasne príjemná a mäkká. Ľan je zvyčajne nenáročný na starostlivosť, a nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Má však tendenciu krčiť sa, a je náchylný vytvárať permanentné záhyby, čo môže znížiť hodnotu niektorých šatiek.

Konope: Konope môže byť trošku odstrašujúce, keď je celkom nové, a môže vytvárať dojem presklených dverí. Po zanosení a zmäkčení je však konope veľmi dobre podporné a maslovo mäkké. Veľa konopných šatiek je skôr hrejivých, avšak tie tenšie môžu byť vhodné aj na leto. Konope je nenáročné na starostlivosť, a miluje teplo. Teplé alebo horúce pranie je skvelý spôsob, ako konope zmäkčiť, a neobávajte sa ani hodiť ho do sušičky spolu so sušiacimi guľami!

Vlna: Mnohí ľudia sa vlny obávajú, ale riskovať sa oplatí. Vlna je prekvapujúco priedušná, a jedna z najpohodlnejších materiálov. Niektoré druhy vlny môžu škrabať, ale je veľa vlnených šatiek, ktoré sú pletené veľmi jemne, a takmer vôbec nepôsobia ako „vlnené“. Starostlivosť o vlnu nie je až taká ťažká, ako sa zdá. Väčšina ľudí používa pranie v rukách. Uistite sa, že sa vyhnete plstnateniu vlny tým, že použijete len vlažnú vodu, vyhnite sa tiež extrémnym zmenám teploty, vždy ju rozložte vodorovne, kým je vlhká, nikdy ju nedrhnite vo vode pri praní. Jednoducho naplňte nádobu vlažnou vodou, pridajte deci pracieho gélu určeného na vlnu, alebo šampón pre bábätká, jemne preperte, a nechajte ležať 30 minút. Potom veľmi opatrne položte šatku vodorovne na uterák tak, aby celá jej váha bola rovnomerne rozložená. Opäť naplňte nádobu vodou s takou istou teplotou, ako bola v prvom kúpeli. Vložte tam šatku a jemne ju preplákajte. Nechajte ju odležať na ďalších pár minút. Potom ju opatrne vložte medzi dva uteráky (sendvič), zrolujte uteráky a vyžmýkajte všetku prebytočnú vodu. Potom položte vodorovne, aby vyschla. Pre viac informácií navštívte TheBabywearer, ohľadom prania, zmäkčovania a žehlenia vlny.

Kašmír: Kašmír je super-mäkký a útulný! Môže byť drahší, ale má dostatok pružnosti a pohodlia. Vyžaduje podobnú starostlivosť, ako vlna popísaná vyššie.

Hodváb: Hodvábne šatky sú fantastické pre malé bábätká, a v závislosti od konkrétnej šatky, môžu byť vhodné aj pre väčšie deti. Má skvelý záves a takisto lesk, a môže byť aj dosť šmykľavý. Hodváb vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a mal by byť skladovaný na tmavom mieste. Vždy ho perte len vo vlažnej vode, a nikdy nesušte v sušičke. Zvyčajne je odporúčané ručné pranie, ale ak periete v práčke, je dôležité nastaviť ju na jemný program, a čo najnižšie možné otáčky pri žmýkaní. Vlhký hodváb je citlivý na svetlo, a nemal by sa sušiť na priamom slnku. Pri žehlení zvoľte program pre hodváb, bez naparovania. Parfumy a deodoranty môžu zanechať škvrny.

Bambus: Bambus je super mäkký, a poskytuje perfektné pevné zavinutie. Je často vzdušný, a pôsobí ľahko a hodvábne, môže byť trochu šmykľavý. Bambusovo-bavlnené šatky sú známe tým, že nie sú dostatočne pevné pre batoľatá. Bambusovo-ľanové zmesi sú lepšia voľba pre väčšie deti. Dávajte pozor pri sušení bambusu, pretože je náchylný na zrazenie sa viac, než tkaniny z iných materiálov. Väčšina mamičiek volí sušenie na šnúre.

Nižšie nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o jednotlivých materiáloch, a inštrukciách ohľadom prania a starostlivosti.

Zdroj článku a tabuľka nižšie: http://babywearing102.tumblr.com/post/53280622414/washing-and-care-by-fiber

Translate: Petra Navrátilová

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Materiál Teplota prania Prací program Sušenie Poznámky
Bavlna Nízka alebo stredná Normálny alebo jemný, nízke otáčky Nechať voľne vyschnúť, v sušičke na nízkej teplote – používajte iba prací gél neobsahujúci zosvetlovače
– môže sa žehliť na bavlnenom podklade
– môže byt náchylná k zrážaniu
Ľan Nízka alebo stredná Normálny alebo jemný, nízke otáčky sú zvlášť doležité – ľan sa pri vysokých otáčkach môže menť štruktúru Nechať voľne vyschnúť, v sušičke na nízkej teplote – používajte iba prací gél neobsahujúci zosvetlovače
– profituje zo žehlenia naparovaním
– môže byt náchylný na krčenie, a žehlenie- naparovanie tu pôsobí ako ochranný faktor
– dlhým sušením môže ľan stvrdnúť – najlepšie je žehliť naparovaním, keď je látka takmer, ale nie úplne suchá
– nezvykne sa zrážať
Konope Stredná alebo horúca Normálny alebo jemný V sušičke na nízkej teplote – používajte iba prací gél neobsahujúci zosvetlovače
– profituje zo žehlenia naparovaním
– môže byt náchylné k zrážaniu- pri vyššej teplote zmäkne, no pri príliš horúcom sušení sa môže zraziť
Vlna Stredná teplota (vlažná) Len ručné pranie Nechať voľne vyschnúť položenú vo vodorovnej polohe – Používajte iba prací prostriedok určený na vlnu
– Náhle zmeny teploty môžu spôsobovať plstnatenie
– vlna je veľmi citlivá, keď je vlhká. Nikdy ju nežmýkajte, ani ručne, ani v práčke
– najlepšie je prať ručne, namiesto prania v práčke na programe “vlna”
– viac informácií o praní a žehlení vlny nájdete v časti “Zoznámte sa s materiálom”.
Hodváb Stredná teplota (vlažná) vysoká teplota spôsobuje zrážanie, príliš nízka zase znižuje lesk hodvábneho vlákna) Ručné pranie, alebo v práčke program „ručné pranie“ (nežmýkať) Nechať voľne vyschnúť, mimo priameho slnka (slnko môže spôsobiť vyblednutie farieb) – používajte iba prací prostriedok určený na jemné pranie/hodváb/vlnu
– didymos odporúča pridať ocot do záverečného plákania
– môže sa jemne žehliť, kým je vlhká, na hodvábnom podklade (nízka teplota, maximálne jemné naparovanie)
– nekropte šatku vodou počas žehlenia.
Bambus Nízka teplota Bambusová viskóza by mala byť praná len ručne. Prírodný bambus sa môže prať v pračke na programe ručné pranie/nízke otáčky Nechať vyschnúť voľne položené; bambus sa môže zrážať viac, ako ostatné materiály – bambusová viskóza by sa nikdy nemala prať dlhšie ako 40 minút, a vždy prať len ručne
– používajte iba prací gél neobsahujúci zosvetlovače
– mnohí zvyknú požívať jemný prací gél určený na vlnu/hodváb a mydlové orechy sú tiež dosť obľúbené

 

Článok Nelky Kanášovej o starostlivosti o šatky:

Starostlivosť o šatky (s prímesami, aj bez nich)

Mnoho mamičiek zvažujúcich kúpu svojej vysnívanej šatky rozmýšľa, ako sa o ňu potom čo najlepšie postarať, aby šatka vydržala, bola stále krásna, aby sa nezrazila a podobne. Šatky zakúpiteľné v obchodoch majú rôzne zloženie, a preto sa dnes pozrieme na zúbky viacerým z nich. Na začiatok jedna malá rada. Šatky nikdy neošetrujeme avivážou, neperieme so zosvetľovačmi, ani s prípravkami, ktoré by mohli šatku poškodiť. Tiež neperieme s nohavicami ci vetrovkami, ktoré majú zips a pod., aby nám niečo na šatke nespravilo dieru. Prečo nie napr. aviváž? Pretože niektoré šatky po použití aviváže môžu nepríjemne šmýkať pri viazaní a pod., čo rozhodne neoceníte, a tiež treba brať na zreteľ, že dieťatko často šatku žužle, a iste žiadna mamička by svojmu dieťatku nedala na žužlanie aviváž. Šatky pred používaním vždy najprv operieme, niekedy k nám idú rovno z výroby, a tak je naozaj potrebné ich prať, inokedy síce prídu predprané, no nie je treba zabudnúť ani na to, že strávili nejakú chvíľu cestovaním k nám, takže prvé opranie je viac ako vhodné.

Čistobavlnené šatky elastické

Keď si preštudujete, čo píšu výrobci týchto šatiek, zistíte, že vám odporúčajú: prať na 30 stupňovej teplote (cold wash), do sušičky na program na jemné prádlo, alebo proste sušiť na vzduchu, nebieliť. Pri týchto šatkách sa vám po prvom opratí môže zdať, že sa trošku zbehli, ale hneď ako naviažete bábätko bude všetko v poriadku, elastik je elastikom práve preto, že sa natiahne a prispôsobí. Inak sa starostlivosti netreba nijako obávať, pokojne ak operiete na vyššiu teplotu, nestane sa nič tragické. Avšak, ak chcete, aby sa šatka nevyťahala príliš rýchlo, pravidelné pranie na vyšších teplotách by som neodporúčala. Je to rovnaké ako s vašimi elastickými tričkami. Tiež ich neprávate na 90, aby ste z nich nemali tričko o tri čísla väčšie. Inak ale žiadnu zvláštnu starostlivosť tieto šatky nevyžadujú.

Čistobavlnené šatky pevné

Opäť vás poteším, ide totiž tiež o ľahkoúdržbové šatky. Aj pri nich platí nepoužívať bielidlá, nepoužívať aviváž. Ako prací prostriedok môžte použiť aj prášok na pranie, avšak väčšina výrobcov vám dnes už radšej odporučí šetrnejší tekutý prací prostriedok, s čím sa dá len súhlasiť a k tomuto doporučeniu sa s radosťou pripájam. Bavlnené šatky väčšinou, ak výrobca neuvádza inak, môžte prať až na 60 stupňov, a môžte ich hodiť aj do sušičky na program na jemné prádlo. Pri prvom vypraní sa šatka môže trochu zraziť, preto si výrobci nechavajú určitú rezervu, teda šatky zvyknú byť vyrábané trošku dlhšie. Sušiť ich môžte aj vonku, aj na slnku, a ak chcete, aby šatka pekne zmäkla, je vždy dobré ju po vypraní aj pekne prežehliť. Pozerajte na cedulku od výrobcu, niekedy umožňujú žehlenie na prvom, inokedy na druhom a niekedy dokonca aj na treťom stupni teploty žehličky. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že tieto šatky majú radi aj naparovanie, a žehlenie naparovačkou šatke naozaj pomôže rýchlejšie zmäknúť (zanosiť sa). Šatka sa navyše krásne narovná, vyrovnajú sa jednotlivé nite, nebudú vznikať sklady, ktoré by šatku znehodnocovali, či mohli spôsobiť jej poškodenie. Preto vyžehliť šatku po opraní odporúčam.

Šatky s prímesou ľanu

Tieto šatky sa zvyknú obvykle krčiť viac ako iné šatky a zvyknú tiež vytvárať sklady viac, ako iné šatky. Preto starostlivosť o ne je náročnejšia. Aby takáto šatka dlho vydržala a bola v perfektnej kondícii, je veľmi potrebné žehliť ju. Nie však len po každom opraní (ktoré je u niekoho len raz za dva-tri mesiace), ale naozaj často (niektorí výrobci odporúčajú prežehliť po každom použití, iní toto neuvádzajú, iba upozorňujú na častejšie žehlenie). Šatka potrebuje pravidelne narovnávať svoje vlákna, inak sa oslabuje práve v mieste vzniku skladov, a práve v tých miestach potom hrozí pretrhnutie šatky. Čo sa týka prania, tu je nevyhnutné použitie výhradne tekutých pracích prostriedkov!!! Prášky sa vo vláknach ľanu zachytávajú, nedajú sa žial vymyť ani následným pláchaním a poškodzujú vlákna ako také, preto je dobré vyhnúť sa použitiu týchto pracích prostriedkov. Väčšina výrobcov uvádza možné použitie vyšších teplôt, pri ktorých sa dajú šatky s touto prímesou prať, avšak iní vyrobcovia uvádzajú iba nízku teplotu. Rešpektujte prosím preto vždy odporúčania výrobcu, ktorý vašu šatku vyrobil. Práve výrobca najlepšie pozná technológiu výroby, farbenia, atď, a preto by sa napríklad mohlo stať, že síce opraním na 90 by sa šatke v podstate nič nestalo, ale mohla by stratiť zo svojich farieb, preto výrobca môže vzhľadom na túto skutočnosť obmedzovať použitie vyšších teplôt. Žehlenie týchto šatiek je najvhodnejšie ešte pred ich úplným uschnutím, aby nevznikali sklady. Šatky s prímesou ľanu a konope bývajú považované za veľmi nosné, vhodné aj pre väčšie, tažšie detičky, preto je ich obľúbenosť pomerne veľká. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ľan je materiál skvelý hlavne na leto, a konope zase na ostatné ročné obdobia, kedy nie je až tak teplo.

Šatky s prímesou konope

Platí pre ne v podstate to isté, čo pre šatky ľanové (viď vyššie), s tým rozdielom, že z mojich skúseností sa trochu menej krčia a preto ich žehlím menej, ale inak je starostlivosť, čo sa prania, sušenia a pod. týka, rovnaká.

Šatky s prímesou vlny

Starostlivosť o ne je úplne odlišná od predchádzajúcich šatiek. Vlna nemá rada zmeny teploty, mohla by sa zraziť a šatka by sa zničila. Pre vlnené šatky teda platí: nežmýchať, nesušiť v sušičke. Ak výrobca umožňuje pranie v práčke, potom nie na viac ako na 30 stupňov, väčšina vám však radšej odporučí ručné pranie. To však tiež nie je nijako náročné. Do vane či umývadla napustíte vodu 30-stupňovú a do nej dáte trošku pracieho prostriedku: POZOR, používať výhradne a len prostriedky tekuté, určené na vlnu. Do takto pripravenej vody jemne vložíte šatku. Necháte ju osamote. Ked sa k nej vrátite, môžte ju jemne otočiť, no naozaj jemne, vlna neznáša žmýchanie. Ak si myslíte, že je už fajn, môžte vypustiť vodu a napustiť zase novú, tiež rovnako teplú a šatku do nej jemne vložiť. Postup sa opakuje, tentoraz bez pracieho prostriedku, no vy pri šatke nie ste, venujete sa svojmu bábätku. Po opätovnom vypustení vody šatku JEMNE postláčajte, potom dajte na pripravené uteráky, rozložte, šatku do uterákov, zviňte, ako zviniete palacinku, ked už máte rolku, jemne môžte postláčať, nie však žmýchať, ale trebárs len nohou jemne pritlačiť, uteráky takto vypijú prebytočnú vodu, potom šatku môžte rozbaliť a nechať sušiť na rovnom, nevešať, nekolíčkovať, neštipcovať. Vlnené šatky väčšinou nie je treba často prať, väčšinou ich stačí vyvetrať. Majú výborné vlastnosti, v lete vám v nich nebude príliš teplo, v zime vás krásne zahrejú. Ich obľuba preto stále stúpa a pri správnej starostlivosti budete s nimi veľmi spokojní.

Pri mojom niekdajšom hľadaní som narazila na návod obrázkový, ktorý mi prišiel veľmi vhod, a verím, že sa mu tiež potešíte.

Nech sa páči:

starostlivost foto

Poznámka na okraj: Šatku v umývadle nechávam v pracom prostriedku cca 20-30 minút.

Zdroj: kedysi to bola medzinárodná skupina na FB, momentálne tento konkrétny obrázok pochádza:

http://www.modrykonik.sk/group/1862/kedze-sa-mnozia-otazky-na-udrzba-satiek-aisrgk/22242951/

Šatky s prímesou kašmíru

Starostlivosť majú takmer rovnakú ako šatky vlnené, veľký pozor však pri praní, odporúča sa naozaj iba pranie ručné, šatky s touto prímesou sa inak práve pri tlaku, žmýchaní, či sušení v sušičke rýchlo zrazia, čize tomuto sa treba vyhnúť. Perú sa výhradne v prostriedkoch určených na pranie vlnených vecí, bez bielidiel a zosvetľovačov.

Šatky s prímesou hodvábu

Šatky s prímesou hodvábu môžme prať na maximálne 30 stupňoch s použitím tekutého pracieho prostriedku na hodváb (kedže dnes máme všetko v obchode po anglicky, tak na obale by malo byť napísané SILK (hodváb) ), samozrejme bez zosvetlovačov a bielidiel, väčšina výrobcov vám doporučí ručné pranie. Ak perieme v práčke, perieme na programe na jemné prádlo, nesušíme v sušičke a najlepšie je ani nežmýchať v práčke. Hodváb nesušíme na priamom slnku. Žehlíme bez naparovačky na najnižšej teplote, najlepšie ešte pred úplým doschnutím šatky. Hodvabne šatky môžu mať svoju charakteristickú vôňu, a tak ju niektoré mamičky chcú prebiť parfémom, či deodorantom, to však neodporúčam. Tieto škvrny by ste už nikdy nemuseli vyprať. Tiež je odporúčané výrobcami väčšinou prať aj po najmenšom znečistení,

K starostlivosti všeobecne ešte dodám: Ak niektorú šatku máte odloženú (možno na ďalšie bábätko), a chcete, aby bola vo skvelej kondícii, a aby ste ju nevybrali zo skrine o rok so skladmi, ktoré už nikto nenapraví, vyberte šatku aspoň občas zo skrine, prežehlite ju, prevetrajte, a poskladajte inak, ako bola zložená predtým. Šatky neskladujeme zavianočkované, ani zavesené na háčikoch pri dverách, ak ich nechceme poškodiť (niekto by mohol ísť okolo, zatočí sa mu hlava, za povesenú šatku zatiahne a vy máte krásne deravú šatku napr.).

Na záver dôležité UPOZORNENIE:

Vždy sa riaďte pokynmi uvedenými na konkrétnej šatke, na štítku. Výrobca vie, akú technológiu výroby, aké farbenie, akú hrúbku a kvalitu nití pri tkaní konkrétnej šatky použil, a práve preto vám sám odporučí tú najvhodnejšiu starostlivosť o vašu šatku, aby šatka nestratila zo svojich farieb, aby sa nepoškodila a aby ste ju nemuseli reklamovať. Ak nedodržíte pokyny výrobcu, ako sa o šatku starať, výrobca a predajca obvykle za takto znehodnotené šatky nepreberajú zodpovednosť a šatky vám nevyreklamujú. Tento článok je hlavne orientačný.

V prípade, že vám nie sú jasné značky, ktoré sa nachádzajú na štítku, môžte sa pozrieť napríklad sem, verím, že to bude nápomocné:

PRANIE

Najrozšírenejší symbol na štítku, znamená, že oblečenie možno bežne prať v práčke

 

Mechanické pôsobenie za znížených otáčok, plákanie za nižšej teploty vody, odstreďovanie za znížených otáčok.

 

Mechanické pôsobenie za značne znížených otáčok, plákanie za nižšej teploty vody, odstreďovanie za znížených otáčok, nežmýkať ručne

 

Číslo vo vaničke poukazuje na maximálnu teplotu, pri ktorej možno oblečenie prať.

 

Iba ručné a opatrné pranie, maximálna teplota do 30- 40 stupňov celzia.

 

Výrobok sa nesmie prať ani v práčke ani v rukách, opatrne manipulovať v mokrom stave.

 

SUŠENIE

Iba ručné a opatrné pranie, maximálna teplota do 30- 40 stupňov celzia.

 

Oblečenie možno sušiť v sušičke na nižšom, šetrnejšom tepelnom výkone.

 

Oblečenie možno sušiť v sušičke pri bežnej teplote.

 

Zákaz sušenia výrobku v bubnovej práčke.

 

Oblečenie je vhodné po krátkom odstredení zavesiť na šnúru a dosušiť.

 

Oblečenie označené týmto symbolom nikdy nezavesujte, nechajte vysušiť položené vodorovne.

 

ŽEHLENIE

Oblečenie sa môže žehliť, mierne žehlenie, maximálna teplota do 120 stupňov celzia.

 

Oblečenie sa môže žehliť, mierne žehlenie, maximálna teplota do 150 stupňov celzia.

 

Oblečenie sa môže žehliť, mierne žehlenie, maximálna teplota do 200 stupňov celzia.

 

Výrobok sa nesmie žehliť, naparovanie a spracovanie parou je neprípustné.

 

CHEMICKÉ ČISTENIE

Materiál označený týmto symbolom znesie všetky chemické prostriedky.

 

Znamená freóny.

 

Čiara pod symbolom signalizuje obmedzenia, ktoré sa týkajú mechanického namáhania, pridávania vlhkosti a teploty.

 

Materiál sa čistí perchloretylénom.

 

Čiara pod symbolom signalizuje obmedzenia, ktoré sa týkajú mechanického namáhania, pridávania vlhkosti a teploty.

 

Výrobok sa nesmie chemicky čistiť, škvrny sa nesmú odstraňovať organickými rozpúšťadlami.

 

BIELENIE

Oblečenie možno bez problémov bieliť chlórom.

 

Oblečenie nemožno bieliť žiadnym chlórovým bielidlom.

 

Zdroj: http://www.planeta-mody.sk/starostlivost-o-odevy/

V prípade, že ovládate anglický jazyk, alebo vaša priateľka hovorí iba po anglicky, a chceli by ste informácie o starostlivosti zoradené v tabuľke, môžte sa prípadne pozrieť sem:

http://babywearing102.tumblr.com/post/53280622414/washing-and-care-by-fiber

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *