Ako poznám, či bábätko pije?

Medzi satím, pri ktorom bábätko nepije mlieko a satím spojeným s pitím mlieka je rozdiel:

žAk bábätko saje a pije, prejaví sa to tzv. „pauzou v brade“. Ak budete bábätko pri dojčení pozorovať, môžete ju vidieť aj vy a na základe pozorovania vyhodnotiť, či bábätko pije dostatok mlieka. Proces pitia sa prejaví tým, že brada bábätka poklesne, v najnižšej polohe potom nastane prestávka, čiže pauza v pohybe brady, a potom sa brada vráti späť. Čím dlhšie pauza trvá, tým viac mlieka bábätko vypije.

Táto pauza znamená, že bábätko práve nasalo a následne prehltlo plné ústa mlieka. Bábätko, ktoré saje naprázdno bez páuz, hoci aj celé hodiny, zostane hladné. Ak dieťa nesaje s pauzami, nepije dostatok mlieka. „Dokončite“ pitie z jedného prsníka a ponúknite druhý. Ako zistíte, či je prsník „dopitý“? Tak, že bábätko už na prsníku nepije!

Môžem bábätku pomôcť aby vypilo viac?

žVáženie pred dojčením a po dojčení nie je spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či bábätko pije dostatok mlieka. Pozorovanie pauzy v brade je smerodajnejšie, obzvlášť v prvých dňoch. Ak pozorujete, že bábätko saje, ale nepije pomôžte mu vypiť viac mlieka pomocou stláčania prsníka (pozri článok Stláčanie prsníka).

Na konci tohto videa pije môj novorodenec tesne po pôrode prvé kolostrum s pauzami v brade:

„Je zbytočné snažiť sa počúvať, či bábätko prehĺta – nie je to jednoduché, pri niektorých bábätkách to nie je počuť alebo to nemusí byť počuť pri každom dojčení“.
Jack Newman

Zdroj: Jack Newman, Andrea Poloková – Praktický návod na dojčenie, Adriana Kráľová – video

Spracovanie do blogu: Adriana Kráľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *