Spaním v blízkosti dieťaťa nájdete cestu k spoločnej harmónii a porozumeniu

Publikované: časopis Dieťa, 10-11/2017
„Spaním v blízkosti dieťaťa nájdete cestu k spoločnej harmónii a porozumeniu. Pochopíte to, čo ste možno cez deň nepochopili.“

Spoločný spánok rodičov a detí v jednej posteli považujem za prirodzenú súčasť rodičovstva. Rodičia tak spávali so svojimi deťmi celé tisícročia. Napriek tomu sa dnes táto prax stále považuje za kontroverznú. Ide najmä o zameranie rodičov a „odborníkov“ na to, aby boli deti čím skôr samostatné, pričom nepochopili, ako sa deti stávajú naozaj samostatnými. Zo všetkých nástrojov vzťahovej výchovy sa zdá byť spanie s dieťaťom tým najkontroverznejším. Pravdepodobne nikde nie sú kultúrne očakávania a skutočné potreby detí vo väčšom konflikte ako v problematike spoločného spania.

Keď sa moje deti ku mne pritúlia a ja cítim ich krásny zamatový dych, je to jeden z najkrajších okamihov nášho dňa. A nielen to. Každé moje dieťa nádherne vonia a každé inak. Poznám dôverne vôňu každého z nich. Sme päťčlenná rodina a miesta máme dosť – 4,5 metra. Cítime sa príjemne, potvrdíme si náš dôverný vzťah a keby ste sa opýtali mojich starších detí, prečo to tak chcú, tak vám odpovedia, že sa cítia bezpečne. Medzi nami, milujúcimi rodičmi.“ Adriana Kráľová (ďalej AK)

Rodičia spávali so svojimi deťmi celé tisícročia a ja osobne považujem spoločný spánok za prirodzenú súčasť rodičovstva. Napriek tomu je dnes táto prax stále považovaná za kontroverznú. Ide hlavne o zameranie rodičov a „odborníkov“ na to, aby boli deti čím skôr samostatné, pričom nepochopili, ako sa deti stávajú naozaj samostatnými. Zo všetkých nástrojov vzťahovej výchovy sa zdá byť spanie s dieťaťom najkontroverznejšie. Pravdepodobne nikde nie sú kultúrne očakávania a skutočné potreby detí vo väčšom konflikte, ako v problematike spoločného spania.

Môj synček Gabriel, tretie dieťatko, dosiahol v druhom roku takú nezávislosť, že nikdy predtým by som neverila, že to tak môže byť, keby som si to takto neokúsila v praxi. Je samostatnejší ako ktorékoľvek dieťa v jeho okolí. Aj jeho staršia sestra Sofia Ema bola vždy samostatná. Moje prvé dieťatko, synček Adrián, si žiaľ dlho kompenzoval popôrodnú separáciu a ja som od neho nemohla odísť ani na kávu s priateľkami.“ AK

Čo hovoria tréneri bábätiek a čo zástancovia vzťahovej výchovy? Bojíte sa, že svoje dieťa rozmaznáte, že bude nesamostatné alebo že ho pripučíte? Veríte tomu, že je normálne nechať dieťa vyplakať a v danej situácii tak rezignovať? Cítite, že sa plačom priam zadúša a že možno ničíte váš vzťah? Ak v tom chcete mať jasno, skúste si odpovedať na túto otázku: „Chcete vycvičiť bábätko, aby nepotrebovalo mamu alebo sa radšej zamilujete do lepšieho spánku, harmónie a spoločných zosynchronizovaných spánkových cyklov s vašim dieťatkom?

Buď sa budíte so svojimi deťmi, kým sú bábätká, alebo sa budete kvôli nim budiť, keď budú staršie.“ William Sears a Martha Searsová z knihy Vzťahová výchova.

Z vlastnej skúsenosti viem, že byť prvýkrát rodičom je veľmi náročné, najmä keď očakávania nezodpovedajú skutočnosti. Pri vnímaní novej rodičovskej role nezabudnite prosím na tento fakt: jediní odborníci na spánok ste vy a vaše dieťa.

Keď som sa stala prvýkrát matkou, cítila som, že vo svojom vnútri máme niečo ako rodičovský inštinkt. Nastavenie, ktoré napomáha prežitiu novonarodeného dieťatka. Oproti tomu plač dieťatka vo mne zapínal červenú kontrolku a spúšťal vo mne rad pocitov s nutkaním bezodkladne reagovať na jeho potrebu. Okamžite som pochopila, že toto je proste mechanizmus, ktorý funguje, aby dieťa prežilo. A nejde o žiadne rozmaznávanie. Ide o to, aby potreba dieťaťa bola naplnená v čase, keď to dieťa potrebuje. A vtedy dokážete viac. Porozumiete si, získate si dôveru a dieťatko vďaka tomuto vzťahu nahliada na svet ako na bezpečné miesto. Spoločným spaním pokračujete v budovaní vzťahovej väzby, na ktorej rodičia pracujú počas dňa.“ AK

Spanie v blízkosti dieťaťa je nočný ekvivalent denného nosenia bábätka. Prehlbujete budovanie vzťahovej väzby a zabezpečujete tak bezodkladné napĺňanie potrieb vášho dieťatka. Počas dňa aj noci môžete dieťa dojčiť podľa potreby a zabezpečíte tak úspešné dojčenie bez odkladania na neskôr a bez pochybnosti, či vaše dieťa prospieva. Ak sa rozhodnete praktizovať spoločné spanie, zistíte, že nemusíte vstávať k dieťatku a že ani neviete, koľkokrát za noc ste dojčili. A to je kľúčové. Nielen bábätká, ale aj matky spia omnoho lepšie. Dojčenie je proste najjednoduchším nástrojom cez deň aj počas noci.

Ľudské mláďatá sú uspôsobené evolúciou počas miliónov rokov dojčiť sa „veľmi“ často, vychádzajúc zo zloženia mlieka u nášho druhu, z faktu, že u všetkých vyšších primátov (primáty sú zoologický druh zahŕňajúci ľudí, patria medzi ne aj opice) nosia matky svojich potomkov na rukách alebo na chrbtoch po niekoľko rokov, ďalej z veľkosti žalúdka malých detí, z rýchlosti, ktorou je materské mlieko strávené, z potreby takmer nepretržitého prísunu živín pre rast obrovského mozgu (obzvlášť u ľudí) a tak ďalej. Slovami “veľmi často” myslím 3-4 krát za hodinu, s trvaním vždy niekoľkých minút. Spôsob, akým sú niektoré malé deti v našej kultúre kŕmené, keď sa im snažíme zaviesť režim kŕmenia každé 3-4 hodiny s trvaním jedného kŕmenia 15-20 minút, je proti našej základnej fyziológii.“ K. Dettwyler, PhD., Department of Anthropology (Katedra antropológie),Texas A & M University, z článku Sleeping through the Night.

Spanie s dieťatkom je preň nielen bezpečné, ale aj zdravé. V kontakte s bábätkom (denné nosenie a spoločný spánok) sa stávate jeho živým inkubátorom, regulátorom fyziologických procesov, vrátane toho, že malým bábätkám „pripomínate“, aby dýchali. Štúdie zamerané na novorodencov krátko po narodení poukazujú na to, že matkino telo pomáha upravovať dýchanie bábätka. Z najnovších výskumov je zrejmé, že schopnosť ľahko sa zobudiť je ochranným mechanizmom. Spoločné spanie tomuto napomáha. Hlbší spánok nemusí byť bezpečnejší spánok a jeho fáza je pri separácii omnoho dlhšia. Spoločný spánok zvyšuje vzájomnú vnímavosť matky a dieťaťa, čím sa zvyšuje ich schopnosť prebudiť sa v kritickej situácii a pôsobí tak ako prevencia voči SIDS (syndróm náhleho úmrtia novorodencov). Fyzickým kontaktom sa vytvára hormón oxytocín, pri ktorom sa, na rozdiel od kortizolu pri separácii, optimálne rozvíja mozog. t.j. budúce IQ (výskumy Dr. Nils Bergmana) a tiež EQ (emocionálna inteligencia).

Výskumy Dr. Jamesa McKennu, riaditeľa centra behavioralneho výskumu spánku matky a dieťaťa na Univerzite v Notre Dame, poukázali na skutočnosť, že matkina prítomnosť má priamy vplyv na fyziológiu dieťaťa a pomáha chrániť dieťa pred výskytom SIDS.“ William Sears a Martha Searsová z knihy Vzťahová výchova.

Keď u dieťaťa nastane apnoe, vyruší dieťa svojím pohybom a dotykom. Toto považujeme za hlavný mechanizmus, ktorým sú deti spiace s matkou chránené pred syndrómom náhleho úmrtia. Inými slovami, mnoho prípadov tohto syndrómu u detí, ktoré spia samé, pripisujeme tomu, že sa tieto deti naučili prespať dlhé časové úseky vo veľmi skorom veku, takže sa ocitajú v dlhých fázach hlbokého spánku, nastane apnoe, a nablízku nie je nikto, kto by to spozoroval a vyrušil ich, takže nezačnú znovu dýchať. Spoločné spanie tiež umožňuje matke monitorovať teplotu dieťaťa počas noci a byť pri ňom, keď zvracia, rozkašle sa, či proste zabezpečiť normálne bezpečné prostredie, ktoré bábätko či dieťa prirodzene očakáva.“ K. Dettwyler, PhD., Department of Anthropology (Katedra antropológie),
Texas A & M University, z článku Sleeping through the Night.

Ľudské mláďatá sú uspôsobené spať so svojimi rodičmi. Dôležitosť kontaktu v budovaní vzťahovej väzby je nepopierateľná. Mláďatá primátov sú nosené na tele matky a spia pri nej celé roky po narodení, a často aj po odstavení. Očakávaný vzorec správania je pre matku a dieťa spať spolu a pre dieťa dojčiť sa počas noci kedykoľvek chce. Zásadné je aj aktívne zapojenie našich zmyslov: konkrétne u primátov je hmat spolu so zrakom najdôležitejším senzorom. Novorodenec si zamiluje tú jedinečnú chuť, vôňu a váš hlas, ktorým sa počas noci svojmu dieťatku prihovárate.

Moja 4,5 ročná dcéra nedávno pozerala na naše olejomaľby dojčenia a nosenia v spálni a povedala mi: „Mami, je mi s tebou tak krásne, nádherne voniaš. To bola jej nevinná asociácia a moja filozofická úvaha dôležitosti zmyslového vnímania v materstve.“ AK

Nakoniec spoločný spánok pomáha malým bábätkám prospievať. Znamená to, že nielen rastú, ale nadobúdajú svoj plný fyzický, emocionálny a intelektuálny potenciál. Čo spôsobuje tento vývinový náskok? Je pravdepodobne ovplyvnený častejším dotýkaním a častejším kŕmením, ktoré stimulujú vývin. Matka častejším kŕmením podporuje svoju produkciu mlieka. Spoločný spánok ako terapia pre neprospievajúce deti bola známa pred viac ako storočím, ako dokazuje citát z knihy o starostlivosti o deti z roku 1940:

Sotva možno pochybovať o tom, že prinajmenšom počas prvých štyroch týždňov a taktiež v zime a skoro na jar bude dieťa prospievať lepšie, ak bude spať pri svojej matke a bude zahrievané jej teplom, ako keď by bolo umiestnené v oddelenej posteli.“ William Sears a Martha Searsová z knihy Vzťahová výchova.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob starostlivosti o bábätko či o staršie dieťa, nezabudnite na svoju jedinečnú odbornosť rodiča v tejto nádhernej rodičovskej roli. Ste najlepší odborníci na vaše dieťa.

Ak sa dieťa dožaduje kontaktu, verte, že s vami nemanipuluje. Je to jeho základná potreba. Moje tri deti budú spať so mnou dovtedy, dokiaľ sa samé nerozhodnú odísť z rodičovskej postele. Dávam im základ, ktorý sa mi mnohonásobne vráti.“ AK

Upozornenie: Nespite so svojim dieťaťom, ak ste pod vplyvom alkoholu, liekov na spanie alebo akýchkoľvek liekov, ktoré ovplyvňujú spánok alebo vedomie. Vyhnite sa spánku s dieťaťom, ak ste extrémne obézna. Nespite so šperkami s dlhými šnúrkami. Miesto na spanie si upravte tak, aby bolo bezpečné a aby dieťatko nespadlo z postele. To je pár najdôležitejších upozornení, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.

Adriana Kráľová

Profil

Mgr. Adriana Kráľová je certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Je majiteľkou e-shopu Kengurka a trojnásobnou matkou na plný úväzok, ktorá všetky svoje deti dojčila a nosila, a to dokonca tandemovo. Splnila si svoj sen a v roku 2014 začala prevádzkovať e-shop www.kengurka.sk, ktorý priamo odráža to, čím Adriana žije: vzťahovú výchovu. Ako poradkyňa pri dojčení navrhuje podávanie umelého mlieka dojčaťu až po vyčerpaní všetkých alternatív (odborná pomoc poradkyne pri dojčení, mlieko od darkyne). Ďalej neodporúča používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiava Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikuje a podporuje dojčenie bez nároku na honorár. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy.

Zdroje

Sears, W. – Searsová, M.: Vzťahová výchova, Praktická príručka o citlivom a prirodzenom prísupe k dieťaťu.

K. Dettwyler, PhD., Department of Anthropology (Katedra antropológie),
Texas A & M University, z článku Sleeping through the Night.

Dr. Nils Bergman: konferencia v Žiline, január 2017

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *